آموزش کار با تستر عایق (میگر)

آموزش کار با تستر عایق (میگر)

نحوه استفاده از تستر عایق (میگر)

میگر  (Megger) مخصوصاً زمانی مفید است که شما کار برقی را در خانه خود انجام داده اید و می خواهید مطمئن شوید که به عایق آسیب نرساندید یا اشتباهی در سیم کشی نداشته باشید. شرکت Megger نام میگر را در مه 1903 به ثبت رساند و امروز طیف گسترده ای از آزمایشگرهای IR را ارائه می دهد. عایق خراب یا معیوب می تواند باعث قطع شدن فیوز قطع کننده مدار شود و ممکن است منجر به برق گرفتگی شدید در افرادی شود که با سیم عایق ضعیف یا یک قطعه فلزی که آن را لمس می کند تماس بگیرند. استفاده از میگر برای آزمایش مقاومت در برابر عایق به کاهش چنین خطرات کمک می کند.

مرحله 1

مدارهای مورد آزمایش را خاموش کنید. اگر مطمئن نیستید که کدام قطع کننده ها یا فیوزها مدارها را کنترل می کنند ، قطع کننده اصلی را خاموش کنید. یک یادداشت بر روی صفحه قطع کننده قرار دهید و به دیگران توصیه کنید که چرا که برق را روشن نکنید. در صورت امکان سوئیچ را قفل کنید.

گام 2

جدولی تهیه کنید که در آن بتوانید مقادیر عایق حاصل از آزمایشات خود را ثبت کنید. برای یک مدار 110 ولت ، فضایی را برای نتایج آزمایش عایق بین سیم سیاه و سیم سفید و عایق بین هر سیم و زمین بگذارید. برای یک مدار 220 ولت ، برای نتایج آزمایش عایق بین هر سه سیم و دو سیم دیگر و بین هر سه سیم و زمین فاصله بگذارید. برای یک قطعه از تجهیزات مانند قطع کننده مدار یا لوازم خانگی ، فضای لازم برای مقادیر عایق را بین هر ترمینال و پایانه های دیگر و هر ترمینال و زمین بگذارید.

مرحله 3

بسته به مدلی که استفاده می کنید ، 500 ولت DC یا 1000 ولت DC را به عنوان ولتاژ تست روی میگر خود انتخاب کنید. بررسی کنید که آیا مدل شما دارای یک تستر ولتاژ یکپارچه برای مدارهای زنده است. اگر اینگونه نیست ، مدارهای مورد آزمایش را با دستگاه تست ولتاژ بررسی کنید تا از زنده بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

کاوشگرهای مثبت و منفی میگر را روی دو رسانا یا پایانه قرار دهید که مقاومت عایق را بین آنها آزمایش می کنید. اگر در حال آزمایش مقاومت عایق در برابر زمین هستید ، پروب مثبت را روی سیم زمین یا جعبه اتصال فلزی زمینی و پروب منفی را روی هادی یا ترمینال قرار دهید. به مدت 1 دقیقه به میگر انرژی دهید. مقدار مقاومت را در پایان آزمون دقیقه بخوانید و آن را در جدول خود یادداشت کنید. با این روش تست ادامه دهید تا مقادیر مربوط به تمام فضاهای جدول خود را بدست آورید.

مرحله 4

مقادیر مقاومت را که در جدول خود وارد کرده اید بررسی کنید. طبق کد ملی برق ، تمام مقادیر باید بیش از 25 مگا اهم باشند. اگر یکی از مقادیر با سایر مقادیر تفاوت اساسی دارد ، اتصالات خود را بررسی کرده و آزمایشات را تکرار کنید. اگر مقداری زیر 25 مگا اهم است، مدار را برای علت کم بودن مقاومت در برابر عایق بررسی کنید.

نیاز به آزمون میگر چیست؟

تمام سیستم های الکتریکی مورد استفاده در مناطق مختلف مانند صنایع ، بیمارستان ها ، خانه ها ، اتومبیل و … با استفاده از سیم های برق به هم متصل می شوند. باید اطمینان حاصل شود که اتصالات با استفاده از سیم های الکتریکی برای عایق بندی مناسب انجام می شود تا از آسیب های داخلی یا خارجی سیستم های الکتریکی محافظت شود.
برای بررسی اینکه آیا اتصالات به طور کامل ایجاد شده اند یا خیر ، ما از یک ابزار الکتریکی به نام میگر استفاده می کنیم. در یک تست عایق ، ما یک ولتاژ تست را از طریق یک سیستم الکتریکی پایین می فرستیم تا بررسی کنیم آیا نشتی جریان وجود دارد که از طریق سیم کشی عایق بندی شده تمام دستگاه های دستگاه عبور می کند. برای انجام این کار ، ما در اکثر موارد ولتاژ بالاتر از استاندارد را برای آزمایش فشار سیم ها و بررسی نحوه رفتار آنها ارسال می کنیم.
یک تشبیه خوب در زندگی روزمره ، لوله کشی در خانه و آب ماست ، جایی که لوله کش در صورت جوش زدن به خانه ، نشت آب وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال ، اگر یک لوله آب با فشار سنج روی آن و پمپ در انتها در نظر بگیریم. لوله از طرف دیگر بسته است.

how to use a megger insulation tester 6

مورد (i): یک لوله کش می خواهد نشان دهد که نشت نمی کند ، او فشار مینی را به لوله کشی وارد می کند. ممکن است لوله کشی خوب باشد ، به این معنی که هیچ نشتی ندارد.
حالت (ii): اگر فشار بزرگتری وارد کند ، برای اینکه نقص را بشناسد. اگر یک سوراخ کوچک در لوله و آب وجود داشته باشد که در داخل لوله جریان دارد ، نشتی ایجاد می شود. این بدان معنی است که آب از دست می رود و در فشار سنج انحراف نشانگر وجود دارد ، بر این اساس او می تواند مشکل را تشخیص داده و برطرف کند. به همین ترتیب ، اگر یک آزمایش فشار در سیستم الکتریکی انجام دهیم ، از ولتاژ بالا استفاده می کنیم و برای اندازه گیری مقاومت در جایی که از قانون اهم استفاده می کنیم ، از یک فشار سنج استفاده می شود.

 

عایق خوب چیست؟

طبق قانون اهم

V = IR ……(1

V = ولتاژ I = جریان جاری ؛ R = مقاومت

R = V / I …… (2

اگر ولتاژ “V” را ثابت بدانیم و “I” تغییر کند ، “R” تغییر می کند.

مشابه نمونه ای از لوله کشی در سیم

از کجا عایق = لوله حامل آب

how to use a megger insulation tester 2

حالت (i): اگر هنگام اعمال ولتاژ ثابت مقدار کمی جریان داشته باشیم ، مقاومت کاهش می یابد.

حالت (ii): اگر جریان فعلی نداشته باشیم ، مقاومت زیاد خواهد بود. متناوباً ، وقتی آزمایش فشار را در سیستم های الکتریکی انجام می دهیم ، باید مقدار مقاومت بیشتری حفظ شود.

تست میگر چیست؟

میگر ابزاری الکتریکی است که برای آزمایش مقاومت در برابر عایق و سیم پیچ ماشین برای محافظت از کلیه تجهیزات الکتریکی در برابر آسیب های عمده به کار می رود.

روش تست میگر

برای اندازه گیری نشت الکتریکی در سیم ، جریان را از طریق دستگاه عبور می دهیم. ما سطح عایق الکتریکی را در هر دستگاهی مانند موتور ، کابل و ترانسفورماتور بررسی می کنیم. نتیجه این را می توان از نظر مگا اهم اندازه گرفت.

اساس کار میگر

  • برای سیستم های الکتریکی که ولتاژ آنها زیاد است ، برای آزمایش به 1000 ولت تا 5000 ولت نیاز دارد.
  • اتصال سیم پیچ منحنی باید به صورت سری باشد ، بنابراین جریان جریان یافته ، مدار را آزمایش می کند.
  • این مدار با یک سیم پیچ PC در سراسر آن متصل شده است.
  • برای محافظت از مدار ، دو مقاومت (مقاومت سیم پیچ کنونی و مقاومت سیم پیچ فشار) به صورت سری و هم متصل می شوند
  • استفاده از دو سیم پیچ مانند یک سیم پیچ کنترل و کویل منحرف کردن.
  • در یک میگر که به صورت دستی کار می کند ، ولتاژ آزمایش توسط اثر EMI تولید می شود.
  • هنگامی که ولتاژ افزایش می یابد ، سپس نشانگر انحراف تا بی نهایت نشان می دهد. به همین ترتیب ، اگر جریان انحراف را افزایش دهد نشانگر صفر را نشان می دهد.
  • از این رو

گشتاور α ولتاژ ،… .. (3)

گشتاور α 1 / جریان. …. (4)

اگر اتصال کوتاه باشد ، نشانگر 0 قرائت را نشان می دهد.

how to use a megger insulation tester 3

تست میگر برای کابل ها

تست مقاومت عایق برای کابل با استفاده از میگر یک آزمون تداوم است ، جایی که برق مدار قطع است.

به عنوان مثال ، اگر ظرفیت کابل 5 آمپر باشد ، می توانیم جریان کمتر از 5 آمپر و یا بیشتر از آن را ارسال کنیم. اگر بیش از 5 آمپر ارسال کنیم ، این ممکن است باعث خرابی کابل شود. از این رو ما یک آزمایش مقاومت در برابر عایق را انجام می دهیم تا بدانیم چه میزان مقاومت را می تواند تحمل کند. مقاومت عایق همیشه در مگا اهم اندازه گیری می شود. دستگاهی که برای اندازه گیری IR استفاده می شود به میگر معروف است.

how to use a megger insulation tester 4
کاربرد این کابل سیستم های قدرت است ، جایی که ما آزمایش IR را برای تعمیر و نگهداری مناسب سیستم انجام می دهیم. تا بتوانیم برای عملکرد بهتر مقدار IR را بدانیم.

how to use a megger insulation tester 5

Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه