روتامتر چیست؟

روتامتر چیست

تعریف روتامتر چیست؟

روتامتر (ROTAMETER) جریان مایعات ، گازها و بخار را با استفاده از شناور داخل یک لوله مخروطی اندازه گیری می کند. روتامتر یکی از قدیمی ترین و اصولی ترین وسایل در اندازه گیری جریان است. استفاده از روتامتر برای اندازه گیری دبی بسیار رواج دارد. فضای بین لوله و شناور در قسمت بالای آن بزرگتر است تا جریان بیشتری را از طریق متر فراهم کند. از آنجا که گرانش در جهت عمودی کار می کند ، لوله باید به صورت عمودی جهت گیری شود.

برای خرید روتامتر و مشاهده قیمت روتامتر به لینک های زیر مراجعه بفرمائید :
مشاهده همه

چگونه جریان با استفاده از روتامتر اندازه گیری می شود؟

روتامتر نوعی از فلومتر با مساحت متغیر است که از یک لوله اندازه گیری مخروطی و یک شناور تشکیل شده است که می توان آن را آزادانه به داخل و داخل لوله منتقل کرد. لوله اندازه گیری به صورت عمودی ، با انتهای کوچک در پایین نصب شده است.

rotameter 652542

مایعی که اندازه گیری می شود از پایین لوله وارد می شود ، از اطراف شناور به سمت بالا عبور می کند و از قسمت بالای آن خارج می شود. شکل یک روتامتر معمولی را نشان می دهد.

در صورت عدم وجود جریان از طریق روتامتر ، شناور در قسمت انتهایی لوله دوز قرار دارد ، جایی که حداکثر قطر شناور تقریباً برابر با قطر داخلی لوله است. وقتی مایع وارد لوله دوز می شود ، اثر شناور سیال شناور را سبک می کند. با این وجود شناور تراکم بیشتری نسبت به مایع دارد و اثر شناور سازی برای بالا بردن آن کافی نیست.

یک دهانه حلقوی کوچک بین شناور و لوله وجود دارد. فشار ناشی از شناور افزایش می یابد و شناور را افزایش می دهد. این مساحت بین شناور و لوله را افزایش می دهد تا اینکه نیروهای هیدرولیکی رو به بالا که روی آن عمل می کنند از نظر وزنی متعادل شوند و نیروی شناور کمتر شود. شناور متناسب با سرعت جریان سیال و سطح حلقوی بین شناور و لوله به بالا و پایین لوله حرکت می کند. هنگامی که نیروها در حالت تعادل قرار دارند ، به یک موقعیت پایدار در لوله برسید.

rotameter 652543
هنگامی که شناور به سمت انتهای بزرگ لوله مخروطی حرکت می کند ، بازشدگی حلقوی بین لوله و شناور افزایش می یابد. با افزایش منطقه ، اختلاف فشار در شناور کاهش می یابد. شناور موقع تعادل پویا را فرض می کند که دیفرانسیل فشار در سراسر شناور به علاوه اثر شناور وزن شناور را متعادل کند. هر موقعیت شناوری مربوط به یک جریان خاص است و نه برای مایعات با چگالی و ویسکوزیته خاص. شما جریان خواندن را از یک مقیاس کالیبره شده در لوله می گیرید موقعیت شناور در لوله اندازه گیری در یک رابطه خطی با سرعت جریان متفاوت است.

توجه: روتامترها می توانند به طور مستقیم جریان های حداکثر 4000 گالن در دقیقه را اندازه گیری کنند. با استفاده از روتامتر نوع بای پس ، می توان سرعت جریان بالاتر را از نظر اقتصادی مدیریت کرد.

rotameter 652544

روتامتر ها با درک اصول عملیاتی اصلی می توانند برای سایر مایعات کالیبره شوند. دقت روتامتر با دقت فشار ، دما و کنترل جریان در طی کالیبراسیون اولیه مشخص می شود. هرگونه تغییر در تراکم و وزن شناور تأثیراتی در خوانش جریان روتامتر خواهد داشت. علاوه بر این ، هرگونه تغییر در مایع مانند فشار یا دما نیز می تواند در دقت روتامتر تأثیر بگذارد. با توجه به این ، روتامتر ها باید سالانه کالیبره شوند تا هرگونه تغییر در سیستم ممکن است رخ دهد.

مزایا روتامتر :

 • روتامتر ها می توانند در مناطقی بدون قدرت نصب شوند زیرا فقط برای اندازه گیری جریان به خواص سیال و گرانش احتیاج دارند ، بنابراین نیازی نیست که هنگام نصب در مناطقی با مایعات یا گازهای قابل اشتعال نگران باشید که این وسیله ضد انفجار باشد.
 • روتامترها را می توان با اتصالات لوله استاندارد به لوله کشی موجود یا از طریق یک پانل نصب کرد. لازم نیست نگران مستقیم لوله ها باشید مانند یک کنتور مغناطیسی یا توربین.
 • روتامترها دستگاه های ساده ای هستند که از مواد ارزان قیمت تولید می شوند و هزینه های پروژه را برای شما کم می کنند.
 • نگاه به روتامتر مانند شیشه دید عمل می کند و به اپراتور می گوید که فیلتر نیاز به تمیز کردن دارد ، که مشکل دیگری در ایجاد تغییر رنگ آب وجود دارد یا اینکه مایعات در واقع جریان دارند. با یک روتامتر شفاف می توانند فوراً ببینند که آیا بر روی دیواره های شناور یا لوله ساخته شده است.
 • روتامترها دامنه اندازه گیری جریان گسترده و یا قابلیت دسترسی دارند. نسبت معمولی 10: 1 از حداکثر به حداقل سرعت جریان قابل پیش بینی است. اپراتورها قادر به اندازه گیری حداقل میزان جریان به عنوان کمترین 1/10 از حداکثر سرعت جریان روتامتر بدون ایجاد اختلال در تکرارپذیری خواهند بود.
 • مقیاس روتامتر خطی است زیرا اندازه گیری سرعت جریان بر اساس تغییر منطقه است. این بدان معنی است که می توان سرعت جریان را با همان درجه دقت در کل کامل خواند.
 • از دست دادن فشار در اثر روتامتر حداقل و نسبتاً ثابت است زیرا مساحت از طریق لوله مخروطی با سرعت جریان افزایش می یابد. این منجر به کاهش هزینه های پمپاژ می شود.

 

معایب روتامتر :

 • از آنجا که جاذبه در اندازه گیری جریان ، نقش یک چرخش کلیدی را بازی می کند ، روتامتر همیشه باید بصورت عمودی با سیال موجود در آن نصب شود.
 • مقیاس نتیجه گیری در کنار روتامتر فقط برای مایع خاص و شرایطی که کالیبره شده معتبر خواهد بود. وزن مخصوص سیال خاصیت اصلی است که باید در نظر گرفت ، با این وجود گرانروی سیال و هرگونه تغییر دما نیز ممکن است قابل توجه باشد. شناورهای روتامتر معمولاً به گونه ای طراحی شده اند که نسبت به ویسکوزیته حساس نیستند ، اما اپراتور باید قبل از اتکا به اندازه گیری های جریان ارائه شده ، بررسی کند که هر
 • روتامتر نصب شده در سیستم آنها در تنظیمات خاص خود کالیبره شده است.
 • برای روتامتر ها دشوار است که برای خوانش ماشین سازگار شوند ، اگرچه ممکن است در بعضی موارد از یک شناور مغناطیسی استفاده شود.
 • روتامترها معمولاً از مواد شفاف ساخته می شوند ، با این وجود همه اپراتورها باید قبل از نصب کامل ، سازگاری شیمیایی کنتور را با مایعات خود بررسی کنند.

انواع روتامتر از لحاظ جنس بدنه

یکی از فاکتورهای مهم در دسته بندی روتامترها ، مواد به کار رفته در ساخت آن ها می باشد. نسل اولیه این ابزارها از جنس شیشه ساخته شده است که با توجه به تغییرات فشار و تاثیر شرایط محیطی بر روتامتر، مدل های مختلف دیگری از آنها نیز ساخته شده است. به طور کلی انواع مختلف روتامترها را به سه دسته تقسیم بندی می کنند که در ادامه آن را توضیح می دهیم :

روتامتر شیشه ای

روتامتر اساسی ، نوع شیشه ای لوله است. این لوله دقیقاً از شیشه بوروسیلیکات تشکیل شده و شناور دقیقاً از فلز ، شیشه یا پلاستیک تراش خورده است. شناور فلزی معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شود تا مقاومت در برابر خوردگی داشته باشد. شناور دارای یک لبه اندازه گیری تیز است که در آن قرائت با استفاده از مقیاس نصب شده در کنار لوله مشاهده می شود. اتصالات و اتصالات انتهایی مواد و سبک های مختلف موجود است. عناصر مهم لوله و شناور هستند که اغلب به آنها ترکیب لوله و شناور گفته می شود ، زیرا این بخش از روتامتر است که اندازه گیری را انجام می دهد. در حقیقت ، بدون در نظر گرفتن نوع مورد یا اتصالات انتهایی که برنامه می تواند بخواهد ، ترکیب های شناور لوله ای شیشه ای و فلوت ضد زنگ مشابه عموماً در دسترس هستند ، بنابراین در بهترین حالت نیازهای مشتری را برآورده می کنیم. مقیاس روتامتر می تواند برای قرائت مستقیم هوا یا آب کالیبره شود ، یا ممکن است مقیاسی برای خواندن یک درصد دامنه یا مقیاسی دلخواه باشد که با معادلات تبدیل یا نمودارها استفاده شود. روتامترهای شیشه ای محافظ ایمنی در کل صنعت برای اندازه گیری مایعات و گازها مورد استفاده قرار می گیرند. آنها ظرفیت جریان را در حدود 60 GPM تأمین می کنند و با اتصالات انتهایی فلز یا پلاستیک تولید می شوند تا مشخصات شیمیایی سیال اندازه گیری شده را برآورده کنند. تنها مایعاتی که این کنتورها برای آنها مناسب نیست ، مایعاتی هستند که به لوله های اندازه گیری شیشه مانند آب با بیش از 90 درجه سانتیگراد (194 درجه فارنهایت) با pH بالا که باعث نرم شدن شیشه می شود ، حمله می کنند. بخار مرطوب ، که همان اثر را دارد. سود سوز آور ، که شیشه را حل می کند. و اسید هیدروفلوئوریک که باعث شیشه شیشه می شود. محدودیت های اصلی روتامترهای هدف عمومی ، محدودیت فشار و دما در لوله اندازه گیری شیشه است. لوله های کوچک ، 6 میلی متر (1/4 “) برای فشارهای کاری تا 500 psig مناسب هستند ، اما فشار کار برای لوله های بزرگ 51 mm (2”) ممکن است تا 100 psig باشد. حد دمایی عملی برای روتامترهای شیشه ای 204 درجه سانتیگراد (400 درجه فارنهایت) است ، اگرچه عملکرد در چنین دماهای بالا فشار عملیاتی متر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به طور کلی ، بین دمای کار و فشار رابطه خطی وجود دارد.

روتامتر فلزی

روتامترهای فلزی برای فشار های بالاتر و درجه حرارت بیشتر از محدوده عملیاتی لوله های شیشه ای، از لوله های فلزی استفاده می شود. این لوله ها معمولا از جنس آلومینیوم، برنج یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است. موقعیت پیستون یا همان شناور با کمک اصول مغناطیسی یا مکانیکی قابل تعیین است و در خارج از روتامتر به صورت یک عدد گزارش می شود.

عملکرد شناور و بدنه روتامتر فلزی تفاوت چندانی با روتامترهای شیشه ای ندارد و در حقیقت اعداد گزارش شده آن مربوط به دبی جریان هست. این روتامترها برای مواردی که فشار یا دما خیلی بالا باشد، یا احتمالا نیروهای دیگری به لوله آسیب بزنند، نسبت به لوله های شیشه ای بهتر هستند. در مورد فرایندهایی که دبی بخار سنجیده می ‌شود، روتامترهای فلزی بهتر هستند.

روتامتر پلاستیکی

روتامترهای پلاستیکی به علت هزینه پایین و قدرت ضربه پذیری بالای آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. این روتامترها معمولاً از پلی‌کربنات ساخته می شوند و اتصالات فلزی و اتصالات پلاستیکی هم در آنها وجود دارد. تجهیزات پلاستیکی در زمان نصب حساس هستند و ممکن است باعث ایجاد خطا شوند. این روتامترها برای فرآیندهای مرتبط با بخار مناسب هستند و جایگزین خوبی برای روتامترهای شیشه ای محسوب می شوند.

 کالیبراسیون روتامتر

کالیبراسیون روتامتر برای گاز یا سیال معین در شرایط معین انجام می شود. این شرایط معمولاً در کنار فلومتر همراه با محدوده جریان و واحدهای اندازه گیری نوشته می شود. هنگام استفاده از روتامترها همیشه توصیه می شود که قرائت لوله جریان را در هر گونه تغییر در شرایط جریان اصلاح کنید. غالباً سازندگان اصلاحات مورد نیاز برای روتامترهای خود را توضیح می دهند ، اما این بازتاب واقعی را در تولیدکنندگان مختلف نشان نمی دهد. کالیبراسیون روتامترهای جریان هوا را می توان با استاندارد ISO 17025 ، دارای مجوز UKAS و استاندارد قابل پیگیری با استانداردهای ملی در آزمایشگاه YCL تکمیل کرد.

چه چیزی می تواند بر دقت روتامتر تأثیر بگذارد

از آنجایی که روتامترها فقط برای یک حالت جریان واحد طراحی شده اند ، بسیاری از موقعیت ها هنگام استفاده از روتامتر می تواند منجر به خطاهای اضافی در اندازه گیری شود ، مانند تغییرات دما ، فشار ، رطوبت ، ویسکوزیته ، انواع گاز یا سیال ، ارتعاش ، نامناسب نصب ، خاک ، آسیب شناور ، ضربان ، بی ثباتی با شناور و شرایط مرجع ناشناخته. دقت عادی یک روتامتر بین 1 تا 10 درصد FSD متغیر است و اغلب آنها فقط نسبت محدود زمان تنظیم 10: 1 دارند.

با این وجود ، روتامترها دستگاه های ساده و کم هزینه ای هستند که می توانند راه حل های بسیار خوبی برای اندازه گیری جریان برای بسیاری از برنامه ها ارائه دهند.

Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه