نحوه استفاده از رطوبت سنج خاک برای تقویت رشد گیاه

نحوه استفاده از رطوبت سنج خاک برای تقویت رشد گیاه

نحوه استفاده از رطوبت سنج خاک برای تقویت رشد گیاه

رطوبت سنج خاک یکی از ابزارهای کشاورزی است. این ابزار مستقیماً بر محصولات تأثیر نمی گذارد ، اما قابلیت آن ها در اندازه گیری میزان آب در خاک به کشاورزان کمک می کند تا تصمیمات مختلفی بگیرند ، یکی از آن ها زمان مناسب برای آبیاری است.

در این مقاله به طور مفصل در مورد همه چیزهایی که می توان در مورد رطوبت سنج خاک دانست ، بحث خواهیم کرد. این که رطوبت سنج خاک چیست؟ چگونه کار می کند؟

رطوبت سنج خاک چیست؟

مسلماً پرورش گیاهان چیز ساده ای نیست. حتی در بهترین شرایط آب و هوایی ، بسیاری از عوامل باعث شکست این روند می شوند. یکی از دلایل آن ، روند اشتباه آبیاری است.
آبیاری گیاهان به آسانی انجام نمی شود زیرا باید در زمان مناسب و با مقدار مناسب انجام شود. رطوبت زیاد باعث پوسیدگی و گندیدگی ریشه های گیاه می شود و اما کمبود آب باعث خشک شدن و از بین رفتن آن نیز می شود پس زمان مهم ترین عامل این پروسه است.
با این حال ، مشکل اینجاست که ما فقط با نگاه به گیاه متوجه نخواهیم شد که گیاه آیا به آب نیاز دارد یا نه؟ یا نمی دانیم که چقدر به آب نیاز داریم. کشاورزان در دوران باستان با لمس دست خود برای تعیین شرایط خاک استفاده می کردند ، اما این همیشه دقیق نبود. خوشبختانه اکنون این مشکل توسط دستگاه اندازه گیری رطوبت خاک قابل حل است.
همانطور که در بالا ذکر شد ، رطوبت سنج خاک وسیله ای است که محتوای آب و رطوبت خاک را اندازه گیری می کند. این ابزار به عنوان یک تستر شناخته می شود که می تواند شرایط خاک را بخواند ، روی هم قرار گرفته یا در مکان های خاصی پنهان باشد.
براساس نتایج بازرسی ، می توانید تصمیم بگیرید که آیا زمین آماده استفاده است یا هنوز به پردازش بیشتری نیاز دارد. برای منطقه کاشته شده ، استفاده از این ابزار به شما در یافتن مقدار آب مورد نیاز گیاه در هر بار آبیاری کمک می کند.
این ابزار می تواند برای گیاهان داخلی و خارجی باشد. استفاده از آن کاملاً ساده است ، همراه با نتایج دقیق. داده های نمودار رطوبت سنج خاک که نمایش داده می شود به شما کمک می کند تا بفهمید شرایط خاک چیست ، بنابراین می توانید تعیین کنید که چه کاری انجام دهید.

رطوبت سنج خاک چگونه کار می کند؟

Use Soil Moisture Meter 3

پس از خواندن توضیحات بالا ، شما ممکن است درک اهمیت دستگاه رطوبت سنج خاک برای افزایش رشد گیاه را متوجه شده باشید. با این حال ، ممکن است برخی از افراد از عملکرد آن تعجب کنند. به طور کلی ، دو نوع خوانش داده وجود دارد:

قرائت دما سنجی

Use Soil Moisture Meter 4

خواندن داده ها توسط دما سنج شامل چندین مرحله است ، یعنی توزین ، اجاق و خنک کننده. بعد از هر سه فرآیند ، ما یک نتیجه ثابت داریم. رقم محتوای آب اختلاف وزن قبل و بعد از گرم شدن است.

قرائت هدایت سنجی

Use Soil Moisture Meter 5

این سیستم بر اساس رسانایی الکتریکی کار می کند. محتوای آب به طور خطی با ظرفیت الکتریکی اندازه گیری شده متناسب خواهد بود. برق اصلی توسط دستگاهی به نام هدایت سنج آب شناسائی می شود.
با این حال ، لازم نیست در مورد به خاطر سپردن تئوری نحوه کارکرد آن گیج شوید. این ابزار نوعی رطوبت سنج خاک است. این بدان معنی است که شما آن را برای آزمایش در منطقه قرار می دهید و سپس عملیات را شروع می کنید.
ظرف مدت زمانی ، ابزار شرایط خاک را خوانده و آنها را به صورت داده نمایش می دهد. براساس آنچه نشان داده شده است ، می توانید مراحل بعدی را تجزیه و تحلیل و تعیین کنید.

انواع رطوبت سنج خاک

Use Soil Moisture Meter 6

با وجود عملکرد مشابه ، رطوبت سنج خاک انواع مختلفی دارد. در حال حاضر ، حداقل چهار نوع ابزار وجود دارد که بر اساس نحوه کارکرد آنها و منابع تغذیه تقسیم می شوند.

رطوبت سنج خاک آنالوگ

Use Soil Moisture Meter 7

هم از نظر طراحی و هم از نظر روش کار ساده ترین نوع دستگاه رطوبت سنج خاک است. خواندن داده ها براساس هدایت الکتریکی محتوای آب در خاک انجام می شود.
جریان به خودی خود دریافت و برای کاوشگر موجود در ابزار ارسال می شود و آن را به داده تبدیل می کند. این ابزار به باتری نیاز ندارد.

 

رطوبت سنج دیجیتال خاک

Use Soil Moisture Meter 8

مشخصه اصلی این نوع استفاده از باتری به عنوان منبع انرژی است. با این حال ، برخی از دستگاه ها می توانند از طریق کابل USB نیز متصل شوند. این دستگاه دارای یک سنسور است که برای تعیین شرایط زمین پالس های الکترومغناطیسی کوچکی را به بیرون می فرستد.
داده های دیجیتالی رطوبت سنج خاک در نرم افزار رایانه ای یکپارچه با دستگاه نشان داده شده است. پس از آن ، می توانید آن را پردازش کنید تا تعیین کنید که با این منطقه چه کاری انجام دهید.

 

رطوبت سنج خاک نفوذی

Use Soil Moisture Meter 9

نوع نفوذی بهترین رطوبت سنج خاک برای گیاهان داخلی است. این ابزار یک هیدرومتر گیاهی است که رطوبت نمونه های خاک را جذب می کند و سپس آن را بر اساس سیستم تجزیه و تحلیل می کند. با توجه به خوانش داده ها رنگ ها تغییر خواهد کرد.

 

رطوبت سنج ترکیبی خاک

Use Soil Moisture Meter 10

این نوع ابزار همزمان چندین کار را در یک دستگاه انجام می دهد. به غیر از یک دستگاه رطوبت سنج ، می توانید از شدت نور ، pH خاک نیز مطلع شوید حتی اگر نتایج خیلی دقیق نباشد. حداقل ، این داده ها می توانند نشان دهند که آیا مشکلی در زمین وجود دارد یا خیر.

انتخاب بهترین رطوبت سنج خاک

Use Soil Moisture Meter 11

بسیاری از محصولات دستگاه اندازه گیری رطوبت خاک در بازار وجود دارد. با این حال ، هر مارک ویژگی های خود را دارد. بنابراین ، شما باید ابزار مناسب را با توجه به نیازهای کشاورزی خود انتخاب کنید. در زیر برخی از محصولات پرطرفدار و پرفروش را برای شما به صورت مختصر توضیح می دهیم.

دستگاه رطوبت سنج خاک PMS-714

Use Soil Moisture Meter 12

این ابزار شرایط نم خاک را از 0 درصد تا 50 درصدبادقت 0.1 درصد را اندازه گیری می کند از ویژگی های این دستگاه می توان به کاربری آسان ، مصرف کم نمایشگر اشاره کرد.
PMS-714 برای کارهای خانگی نیز مناسب است. اگرچه اطلاعات نمایش داده شده جزئیات کمتری دارند ، اما شناخت زمان مناسب آبیاری کافی است. توصیه می شود پراب 10 سانتی متر داخل خاک قرار گیرد تا اندازه گیری دقیق تری به شما بدهد.

نحوه کار با دستگاه رطوبت سنج خاک

مراحل زیر به شما کمک می کند تا به درستی از رطوبت سنج خاک استفاده کنید:

نکته 1 )  اگر گیاه آماده آبیاری باشد ، دستگاه رطوبت سنج قرمز می شود ، اما اگر در منطقه آبی باشد ، به این معنی است که در گیاه آب کافی دارد. وقتی سبز شد گیاهان خود را باید آبیاری کنید.

مرحله 1

رطوبت سنج ها به سبک های مختلفی ارائه می شوند ، بنابراین شما باید یکی از آنها را انتخاب کنید. آنها می توانند نور ، اسیدیته خاک و همچنین رطوبت را به طور مطمئن بررسی کنند. برای معاینه سریع گیاه ، ساده ترین روش استفاده از رطوبت است.

مرحله 2

با نگه داشتن سر یا انتهای رطوبت سنج خاک شروع کنید. آیا متوجه انتهای نوک تیز آن می شوید؟ این پرابی است که باید در آن قرار دهید و حدود سه چهارم پایین گلدان آن را داخل خاک قرار دهید.

Use Soil Moisture Meter 14

مرحله 3

منطقه قرمز دستگاه ، آن قسمت که نمی توانید متوجه شوید چه مشکلی پیش آمده  ، دستگاه رطوبت سنج این کار را برای شما انجام می دهد. بعضی از گیاهان به خاک خشک نیاز دارند. یوکا ، گیاه قرن و گیاهان دیگر با سطح آب کم به راحتی در اثر آب زیاد از بین می روند. لازم است که رطوبت خاک آنها کم یا در منطقه قرمز باشد.

مرحله 4

وقت آن است که در مورد منطقه سبز اطلاعات بیشتری کسب کنیم! اکثر گیاهان به خاک متوسط و مرطوب نیاز دارند. این ها شامل کروکوس ، پیاز و لاله است. مهم است که رطوبت خاک آنها در منطقه سبز ، رطوبت سنج خاک باشد.

مرحله 5

بعضی از گیاهان مانند سرخس همیشه تشنه آب هستند. در حالی که اکثر گیاهان نباید در منطقه آبی باشند ، که بیش از حد مرطوب است ، سرخس ها باید بیشتر در منطقه سبز-آبی باشند تا منطقه قرمز-سبز.

مرحله 6

در فضای باز قدم بزنید ، همیشه گیاهی برای بررسی خواهید یافت. رطوبت سنج خاک برای بررسی گیاهان در فضای باز و آب بوته نیز مناسب است. به خصوص اگر گیاهان آبیاری قطره ای داشته باشند بسیار مفید است.

نکته 2 ) زمانهایی وجود دارد که مسیرها ها مسدود شده یا مقدار مناسبی آب را بیرون نمی کشند ، فکر نکنید و از یک رطوبت سنج برای بررسی نقاط اطراف گیاه استفاده کنید.
نکته 3 ) گیاهان نیاز به نظارت مکرر دارند. بنابراین ، اطمینان حاصل کنید که از رطوبت سنج برای تشخیص گیاهان خود استفاده کنید.
نکته 4 ) مهم است که پس از استفاده از رطوبت سنج خاک خود را تمیز کنید ، پروب را پاک کنید ، زیرا دوباره به آن احتیاج خواهید داشت.

آبیاری گیاهان خود را فراموش نکنید

اگر دوست ندارید گیاهانتان در طول تابستان خراب شود ، باید مرتباً آنها را آبیاری کنید.

اما سوال این است که چقدر و هر چند وقت یکبار باید به آنها آب دهید؟ در زیر برخی از حقایق آسان و اساسی در مورد آبیاری گیاهان آورده شده است.

Use Soil Moisture Meter 15

  • بیشتر گیاهان به رطوبت کمی بستگی دارند. با این حال ، کمی خشک شدن قبل از آبیاری باعث افزایش رشد ریشه گیاهان می شود.
  • همیشه آبیاری نکنید اما وقتی این کار را انجام می دهید کامل این کار را انجام دهید. برای بیشتر بوته های گل ، یک تا دو جلسه آبیاری در هفته کافی است.
  • توصیه می شود گیاهان خود را صبح زود یا اواخر شب آبیاری کنید. چرا؟ آبیاری خاک خنک شده در عصر یا شب ، منجر به تبخیر آب کمتر از مقدار آن در خاک گرم در طول روز می شود و گیاهان می توانند آب خود را قبل از گرمای روز بعد حفظ کنند.
  • برگ ها را خشک نگه دارید تا از بیماری گیاه جلوگیری کند.
  • در صورت لزوم و در کمترین حالت ممکن در روش صرفه جویی در مصرف آب آبیاری را انجام دهید.
  • بهتر است به طور مکرر در قسمت هایی آبیاری کنید تا به تمام قسمت های گیاه برسد زیرا آب معمولاً به یک لحظه نیاز دارد تا توسط خاک بلعیده شود.

 

Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه