مهم ترین فاکتورها در هنگام خرید کلمپ آمپرمتر

مهم ترین فاکتورها در هنگام خرید کلمپ آمپرمتر

مهم ترین فاکتورها در هنگام خرید کلمپ آمپرمتر مناسب چیست ؟

کلمپ آمپرمتر یک ابزار تست الکتریکی است که یک مولتی متر دیجیتال پایه را با یک سنسور ترکیب می کند.
کلمپ ها جریان را اندازه گیری می کنند. پروب ها ولتاژ را اندازه می گیرند. یک فک لولایی در یک متر الکتریکی یکپارچه شده و به تکنسین ها این امکان را می دهد که فک ها را در اطراف سیم ، کابل یا هادی دیگر در هر نقطه از یک سیستم الکتریکی ببندند ، سپس جریان را در آن مدار بدون قطع یا قطع کردن آن اندازه گیری کنند.
در زیر قالب های پلاستیکی آن ها ، آرواره های سخت از آهن فریت تشکیل شده اند و برای شناسایی ، تمرکز و اندازه گیری میدان مغناطیسی که از طریق جریان هدایت می شود ، شناسایی و تمرکز می کنند.

 

کلمپ آمپرمتر مناسب کار خود را انتخاب کنید ؟

خرید دستگاه کلمپ آمپرمتر نه تنها نیاز به نگاهی به مشخصات دارد ، بلکه باید به ویژگی ها ، کارکردها و مقدار کلی نشان داده شده توسط طراحی یک آمپرمتر و مراقبت های انجام شده در تولید آن نیز توجه کرد.
قابلیت اطمینان ، به ویژه در شرایط سخت ، از مهم ترین ویژگی ها است. مهندسان طراح در ساختن این ابزارهای آزمایش نه تنها از نظر قدرت الکتریکی ، بلکه از نظر مکانیکی نیز به این نکته باید توجه کنند. تا زمانی که کلمپ آمپرمتر آماده باشد تا در جعبه ابزارهای یک برق کار ریخته شوند ، باید تحت آزمایش دقیق و ارزیابی دقیق قرار گرفته باشند.
ایمنی کاربر باید در انتخاب یک کلمپ آمپرمتر یا هر قطعه دیگر از تجهیزات تست الکتریکی مورد توجه اصلی باشد. کلمپ آمپرمتر خود را مطابق با آخرین استانداردهای برقی انتخاب کنید ، و باید هنگام خرید کلمپ آمپرمتر به طور مستقل مورد آزمایش قرار گیرد و سپس توسط آزمایشگاه های آزمایشگاهی معتبر تائید شده باشند. فقط با داشتن این گواهینامه ها می توانید مطمئن باشید که یک تستر برقی این ایمنی ها جدید را رعایت می کند.

ویزگی های مهم در هنگام خرید کلمپ آمپرمتر

وضوح ، رقم و شمارش

قطعا یکی از موارد مهم اندازه گیری دقیق یک کلمپ آمپرمتر می باشد. با دانستن وضوح یک کلمپ آمپرمتر می توانید تعیین کنید که آیا ممکن است شاهد تغییر کوچکی در سیگنال اندازه گیری شده باشید. به عنوان مثال ، اگر کلمپ آمپرمتر دارای رزولوشن 1/1 آمپر در دامنه 600 آمپر باشد ، می توان هنگام خواندن 100 آمپر ، تغییر 0.1 آمپر را مشاهده کرد.
اگر بخواهید اندازه گیری آن به اندازه ¼ اینچ باشد ، خط کش خریداری نمی کنید. به همین ترتیب ، شما باید یک کلمپ آمپرمتر را انتخاب کنید که بتواند وضوح مورد نیاز برای اندازه گیری را نشان دهد.

دقت

دقت بزرگترین خطای مجاز است که در شرایط عملیاتی خاص رخ می دهد. به عبارت دیگر ، این نشانه ای از اندازه گیری اندازه گیری نمایشگر اندازه گیری شده با مقدار واقعی سیگنال در حال اندازه گیری است.
دقت برای کلمپ آمپرمتر معمولاً به صورت درصدی از خوانش بیان می شود. دقت 1٪ از خوانش بدان معنی است که برای یک خوانش نمایش داده شده از 100 آمپر ، مقدار واقعی جریان می تواند در هر جایی بین 99.0 و 101.0 آمپر باشد.
این مشخصات همچنین ممکن است طیفی از ارقام اضافه شده به مشخصات دقت اولیه را شامل شود. این نشان می دهد که تعداد بسیاری از رقم ها در سمت راست افقی صفحه نمایش ممکن است متفاوت باشد. بنابراین به طور مثال دقت قبلی ممکن است به عنوان ± (2٪ + 2) بیان شود. بنابراین ، برای یک خوانش نمایش داده شده از 100 آمپر ، می توان جریان واقعی را بین 97.8 و 102.2 آمپر تخمین زد.

کرست فاکتور

با رشد منبع تغذیه های الکترونیکی ، جریان های حاصل از سیستم توزیع برق امروزی دیگر 60 یا 50 سیکل موج چرخشی خالص نیستند. این جریان ها به دلیل محتوای هارمونیکی که این منبع تغذیه ایجاد می کنند ، نسبتاً تحریف شده اند. با این حال ، اجزای سیستم برق مانند فیوزها ، هادی ها و عناصر حرارتی مدار شکن ها در جریان Rms قرار می گیرند زیرا محدودیت اصلی آنها مربوط به اتلاف گرما است. اگر بخواهیم یک مدار الکتریکی را برای بارگذاری بیش از حد بررسی کنیم ، باید جریان rms را اندازه بگیریم و مقدار اندازه گیری شده را با مقدار دارای ارزش برای مؤلفه مورد نظر مقایسه کنیم. بنابراین ، تجهیزات آزمایشگاهی امروز باید بتوانند مقدار True-rms یک سیگنال را به طور دقیق اندازه بگیرند ، صرف نظر از اینکه سیگنال تحریف شده چگونه است.

clamp meter 52585

کرست فاکتور نسبت ساده ای از مقدار اوج سیگنال به مقدار rms آن است. برای یک موج سینوسی خالص ، ضریب کرست 1: 1.414 خواهد بود. با این وجود ، سیگنالی که دارای پالس بسیار تیز است باعث می شود که نسبت یا عامل کرست زیاد شود. بسته به عرض پالس و فرکانس آن ، می توانید کرست فاکتورهای  10: 1 یا بالاتر را مشاهده کنید. در سیستم های توزیع برق واقعی ، کرست فاکتور های بزرگتر از 3: 1 بندرت مشاهده می شود. بنابراین همانطور که مشاهده می کنید کرست فاکتور نشانه تحریف سیگنال است.
مشخصات کرست فاکتور فقط در مشخصات مربوط به کلمپ آمپرمترها وجود دارد که می توانند اندازه گیری True-rms را انجام دهند. این نشان می دهد که چه میزان اعوجاج یک سیگنال می تواند داشته باشد و هنوز هم در مشخصات آمپرمتر اندازه گیری می شود. اکثر گیره های خوانش با صدای واقعی دارای مشخصات کرست فاکتور از 2: 1 یا 3: 1 هستند. این بیشتر برنامه های برقی را کنترل می کند.

اندازه گیری جریان AC

یکی از اساسی ترین اندازه گیری ها در کلمپ آمپرمتر ، اندازه گیری جریان AC است. اندازه گیری جریان معمولی در مدارهای مختلف یک سیستم توزیع برق انجام می شود. تعیین میزان جریان در مدارهای شاخه مختلف یک کار نسبتاً متداول برای برق کش ها است.

چگونه می توان اندازه گیری های جریان AC را انجام داد

 • Amps ac را انتخاب کنید
 • فک های کنتور را باز کنید و فک ها را در اطراف یک هادی تک ببندید
 • خوانش را در صفحه مشاهده کنید
 • با انجام اندازه گیری های فعلی در طول اجرای مدار شاخه ، می توانید به راحتی بگویید که چه مقدار بار در طول مدار شاخه از سیستم توزیع کشیده می شود.

هنگامی که یک قطع کننده مدار یا ترانسفورماتور به نظر می رسد بیش از حد گرم شود ، بهتر است برای تعیین جریان بار ، اندازه گیری جریان را روی مدار شاخه انجام دهید. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که از یک کلمپ آمپرمتر با پاسخگر True-rms استفاده می کنید تا بتوانید اندازه گیری دقیقی از سیگنالی که باعث گرم شدن این اجزا می شود ، دریافت کنید. اگر کنتور و ولتاژ به دلیل بارهای غیر خطی ، سینوسوئید باشند ، کلمپ آمپرمتر پاسخ دهنده پاسخ واقعی را نخوانده است.

اندازه گیری ولتاژ

یکی دیگر از عملکردهای متداول برای اندازه گیری ولتاژ است. کلمپ آمپرمترهای امروزی قادر به اندازه گیری ولتاژ AC و DC هستند. ولتاژ AC معمولاً توسط یک ژنراتور ایجاد می شود و سپس از طریق یک سیستم توزیع برق توزیع می شود. کار یک برقکار این است که بتواند اندازه گیری و رفع مشکلات الکتریکی در سراسر سیستم را انجام دهد. یکی دیگر از اندازه گیری ولتاژ متداول تست ولتاژ باتری است. در این حالت ، شما ولتاژ جریان مستقیم یا DC را اندازه گیری می کنید.
آزمایش ولتاژ تغذیه مناسب معمولاً اولین چیزی است که هنگام عیب یابی یک مدار اندازه گیری می شود. اگر ولتاژ موجود نباشد یا خیلی زیاد یا خیلی کم باشد ، مشکل ولتاژ باید قبل از بررسی بیشتر اصلاح شود.
توانایی کلمپ آمپرمتر در اندازه گیری ولتاژ AC توسط فرکانس سیگنال قابل تأثیر است. بیشتر کلمپ آمپرمتر ها می توانند ولتاژهای AC را با فرکانس هایی از 50 هرتز تا 500 هرتز با دقت اندازه گیری کنند ، اما یک پهنای باند اندازه گیری AC مولتی متر دیجیتال ممکن است 100 کیلوهرتز یا بالاتر باشد. به همین دلیل است که خواندن همان ولتاژ توسط یک کلمپ آمپرمتر و مولتی متر دیجیتال می تواند نتایج بسیار متفاوتی داشته باشد. مولتی متر دیجیتال اجازه می دهد تا بیشتر از ولتاژ فرکانس بالا از طریق مدار اندازه گیری ، در حالی که کلمپ آمپرمتر برخی از ولتاژ موجود در سیگنال بالای پهنای باند متر را فیلتر می کند.
هنگام عیب یابی درایوهای سرعت متغیر (VSD) ، پهنای باند ورودی یک کلمپ آمپرمتر می تواند برای رسیدن به یک خوانش معنی دار بسیار مهم باشد. با توجه به محتوای بالای هارمونیک در سیگنال از VSD به موتور ، یک DMM بسته به پهنای باند ورودی آن ، بیشترین میزان ولتاژ را اندازه گیری می کند. اندازه گیری ولتاژ VSD اندازه گیری متداول نیست.

اگر خوانش را انجام می دادید بالاتر بود. یک موتور متصل به VSD فقط به میانگین مقدار سیگنال پاسخ می دهد و برای اندازه گیری آن ، پهنای باند ورودی کلمپ آمپرمتر باید باریکتر از همتای خود DMM باشد. Clamp Meter Fluke 337 به طور خاص برای آزمایش و عیب یابی VSD ها طراحی شده است.

چگونه می توان اندازه گیری ولتاژ را انجام داد

 • ACV یا DCV را دلخواه انتخاب کنید.
 • پراب سیاه را به جک ورودی COM وصل کنید. پراب قرمز را به جک ورودی V وصل کنید.
 • پروب را به مدار در یک بار یا منبع تغذیه (به موازات مدار) لمس کنید.
 • خوانش (عدد به دست آمده ) را مشاهده کنید ، حتماً واحد اندازه گیری را یادداشت کنید.
 • (اختیاری) دکمه HOLD را فشار دهید تا خوانش در صفحه مسدود شود. اکنون می توانید کلمپ آمپرمتر را از مدار زنده خارج کرده و سپس با اطمینان از خطرات الکتریکی ، صفحه را بخوانید.
  با انجام اندازه گیری ولتاژ در مدار قطع کننده و سپس در ورودی بار بر روی آن ، می توانید افت ولتاژ را که در سیم هایی که آنها را به هم وصل می کنند ، تعیین کنید. افت قابل توجه ولتاژ در بار ممکن است تاثیری در عملکرد این بار داشته باشد.

clamp meter 52583

مقاومت

مقاومت بر حسب اهم (O) اندازه گیری می شود. مقادیر مقاومت می توانید تا حد زیادی از چند  miliohms برای مقاومت در برابر تماس مورد نظر را میلیاردها اهم برای مقادیر متفاوت است. اندازه گیری بیشتر کلمپ ها به 0.1 است. هنگامی که مقاومت اندازه گیری شده بالاتر از حد استاندارد تعریف شده کلمپ آمپرمتر است ، یا مدار باز است ، “OL” در صفحه نمایش اندازه گیری ظاهر می شود.
اندازه گیری مقاومت باید با خاموش شدن مدار انجام شود – در غیر این صورت ، کلمپ آمپرمتر یا مدار می تواند آسیب ببیند. برخی از کلمپ ها در صورت تماس تصادفی با ولتاژ ، از حالت اهم محافظت می کنند. سطح محافظت ممکن است در بین مدل های مختلف کلمپ آمپرمتر متفاوت باشد.

چگونه مقاومت را اندازه گیری کنیم ؟

 • برق را در مدار خاموش کنید
 • مقاومت را انتخاب کنید
 • پراب سیاه را به جک ورودی COM وصل کنید. پراب قرمز را به جک ورودی V وصل کنید
 • نکات پروب را به قسمت یا بخشی از مدار که می خواهید مقاومت را تعیین کنید متصل کنید
 • خوانش را در صفحه نمایش متر مشاهده کنید

پیوستگی (Continuity )

پیوستگی یک تست مقاومت سریع / بدون حرکت است که بین یک مدار باز و بسته تمایز قایل می شود.
کلمپ آمپرمتر با فشار سنج به شما امکان می دهد بسیاری از آزمایشات پیوستگی را به راحتی و به سرعت انجام دهید. هنگامی که یک مدار بسته را تشخیص می دهد ، بوق می خورد ، بنابراین لازم نیست کلمپ آمپرمتر را هنگام تست نگاه کنید. میزان مقاومت لازم برای تحریک فشار هوا از متر تا متر متغیر است. تنظیم مقاومت معمولی برای روشن کردن بوق ، قرائت کمتر از 20 تا 40 اهم است.

ویژگی های خاص

یک عملکرد اندازه گیری نسبتاً متداول ، خوانش فراوانی یک موج جریان AC است. با فک های گیرنده گیره پیچیده شده در اطراف یک هادی حامل جریان AC ، عملکرد فرکانس را روشن کنید و نمایشگر اندازه گیری فرکانس سیگنال در جریان را نشان می دهد. این یک اندازه گیری بسیار مفید هنگام ردیابی مشکلات هارمونیک در یک سیستم توزیع برق است.
ویژگی دیگری که در برخی از مدل های کلمپ آمپرمتر وجود دارد ذخیره سازی MIN MAX است. با فعال شدن این ویژگی ، خوانش فعلی کلمپ آمپرمتر در برابر هر خوانش قبلی ذخیره شده مقایسه می شود. اگر خوانش جدید بالاتر از خوانش در حافظه بالا باشد ، آن خوانش را به عنوان بالاترین خوانش جایگزین می کند. همین مقایسه در برابر حافظه کم خوانش انجام می شود و در صورت پایین تر از حافظه ذخیره شده ، جایگزین آن می شود. تا زمانی که ویژگی MIN MAX فعال باشد ، تمام خوانش ها به این روش پردازش می شوند. بنابراین ، پس از مدت زمانی می توانید هریک از این مقادیر حافظه را به صفحه نمایش فراخوانی کرده و بالاترین و کمترین میزان خواندن را در طی برخی از زمان مشخص کنید.
برای برقکارانی که در کار خود با موتورها سر و کار دارند ، توانایی اندازه گیری مقدار جریان کشیده شده توسط یک موتور در هنگام راه اندازی آن ، می تواند در مورد وضعیت یک موتور و بارگیری چیزهای زیادی را بیان کند. پس از بستن فک ها در اطراف یکی از قسمت های ورودی موتور ، حالت ” in-rush” را فعال کنید. بعد موتور را روشن کنید. نمایشگر اندازه گیری کلمپ آمپر متر حداکثر جریان کشیده شده توسط موتور را در طول 100 میلی ثانیه اول چرخه شروع آن نشان می دهد.

در عکس زیر یک نمونه کلمپ آمپرمتر را بررسی می کنیم. این نمونه یک کلمپ آمپرمتر 376 از برند FLUKE 376 از برند FLUKE می باشد.

clamp meter 52581

1- کلمپ (فک)
2- مانع لمسی (برای محافظت از انگشتان در برابر شوک).
3- دکمه نگه داشتن (DATA HOLD) : خوانش صفحه نمایش را مسدود می کند. وقتی بار دوم فشار داده می شود ، خوانش آزاد می شود.
4- شماره گیری (سوئیچ دوار)
5- نمایشگر.
6- دکمه نور پس زمینه ( که به خوانش راحت تر به کاربر کمک خواهد کرد و حتی در مکان هایی که تاریک می باشد کابر بدون مشکل می تواند از دستگاه استفاده نماید)
7- دکمه Min Max: در اولین فشار ، نمایشگر حداکثر ورودی را نشان می دهد. در فشارهای بعدی ، ورودی های حداقل و متوسط نشان داده شده است. در حالت های جریان ، ولتاژ و فرکانس کار می کند.
8- دکمه فعلی را وارد کنید.
9- دکمه صفر (زرد): حذف افست dc از اندازه گیری جریان DC. همچنین به عنوان دکمه shift dial برای انتخاب عملکردهای زرد پراکنده در اطراف شماره گیری استفاده می شود.
10- اهرم رهاسازی فک.
11- علائم تراز: برای دیدار با مشخصات دقیق ، یک هادی باید با این علائم تراز شود.
12- جک ورودی مشترک.
13- جک ورودی ولت / اهم.
14- ورودی پروب جریان انعطاف پذیر.

در ابتدا این دستگاه ها به عنوان یک ابزار تست یک منظوره ایجاد شده است ، کلمپ آمپرترهای مدرن عملکردهای اندازه گیری بیشتری ، دقت بیشتر و در برخی موارد ویژگی های اندازه گیری تخصصی را ارائه می دهند. کلمپ متر های امروزی شامل بسیاری از کارکردهای اساسی مولتی متر دیجیتال (DMM) مانند توانایی اندازه گیری ولتاژ ، استمرار و مقاومت هستند.

کلمپ آمپرمتر ها به دو دلیل به ابزارهای رایج تبدیل شده اند:
ایمنی در کلمپ آمپرمترها به برقکار ها اجازه می دهند تا از روش قدیمی مدرسه برای برش دادن سیم استفاده کنند و تستر را وارد مدار کنند تا یک اندازه گیری جریان درون خطی انجام دهند. فک های یک کلمپ آمپرمتر نیازی به لمس یک هادی در حین اندازه گیری ندارد.
راحتی در حین اندازه گیری با دستگاه ، لازم نیست جریان نگهدارنده مدار را خاموش کنید و این یک راندمان بزرگ برای این دستگاه است.
برای اندازه گیری سطح بالای جریان کلمپ آمپرمتر ها نسبت به باقی دستگاه ها ترجیح داده می شوند. DMM ها نمی توانند 10A جریان را برای بیش از 30 ثانیه اندازه گیری کنند بدون اینکه خطری به آمپرمتر وارد کنند.
کلمپ آمپرمتر ها حداقل بازه فعلی از 0 A تا 100 A. را ارائه می دهند. بسیاری از مدل ها دارای محدوده 600 A هستند. برخی دیگر تا 999 A یا 1400 A می روند و برخی از لوازم جانبی کلمپ پلاگین مانند iFlex می توانند اندازه گیری کنند. به عنوان 2500 A.

کلمپ آمپرمتر در تجهیزات صنعتی ، کنترل های صنعتی ، سیستم های الکتریکی مسکونی / تجاری / صنعتی و HVAC تجاری / صنعتی استفاده می شود. آن ها در درجه اول برای:

 • سرویس: برای ترمیم سیستم های موجود براساس نیاز.
 • نصب و راه اندازی: برای عیب یابی مشکلات نصب ، انجام تست های مدار نهایی و نظارت بر برق کارآموزان هنگام نصب تجهیزات برقی.
 • تعمیر و نگهداری: برای انجام تعمیر و نگهداری برنامه ریزی و پیشگیری و همچنین عیب یابی سیستم.

 

سه نوع کلمپ آمپرمتر وجود دارد:

 • کلمپ آمپرمتر ترانسفورماتور : فقط جریان متناوب (AC) را اندازه گیری کنید.
 • کلمپ آمپرمتر اثر هال افکت: هر دو جریان متناوب و جریان مستقیم (AC و DC) را اندازه گیری کنید.
 • کلمپ آمپرمتر انعطاف پذیر: از یک کویل روگوفسکی استفاده کنید. اندازه گیری تنها AC؛ برای اندازه گیری در فضاهای تنگ مناسب است.
Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه