نحوه سیم کشی تابلو برق در 11 مرحله

نحوه سیم کشی تابلو برق در 11 مرحله

نحوه سیم کشی تابلو برق

در این مقاله به شما خواهیم آموخت که چگونه مانند یک تعمیرکار خبره مدار ، یک تابلو برق خانگی را به کمک سیم هایی که به خانه وارد می شوند را به مدارهای منشعب منزل شما وصل می کند. اتصال یک بریکر کار خطرناکی است که احتمالاً شما هم متخصص نیستید و در بسیاری از شبکه ها ، استانداردهای ساخت و ساز ممکن است اجازه ندهد که خودتان این نوع کارهای اصلی برق را انجام دهید و باید با برقکار هماهنگ کنید که او اینکار را برای شما انجام دهد.
برای مثال ما فرض می کنیم که تابلوی برق روی دیوار یک منطقه تاسیساتی نزدیک به نقطه ای که سیم های اصلی تغذیه کننده وارد خانه می شود ، نصب شده است و همه کابل های مدار و انشعاب آن و کانال های نصب شده از قبل نصب شده اند. در ساخت و ساز خانه جدید یا یک پروژه سیم کشی بزرگ ، آخرین مرحله اتصال تمام سیم ها به جعبه قطع کننده مدار است ، همانطور که در اینجا توضیح داده شده است.

آنچه شما نیاز دارید

 • تستر ولتاژ
 • پیچ گوشتی
 • چکش
 • نوار ماهی
 • لول
 • قیچی سیم بر
 • سیم لخت کن
 • پانل قطع کننده مدار
 • رولپلاک (در صورت نیاز)
 • قطع کننده مدار 120 ولت و 240 ولت
 • نوار چسب برق

1- سیم های فیدر را از نظر برق بررسی کنید

تعمیرکار مدار ابتدا اطمینان حاصل می کند که برق در مدار در جریان نباشد. آنها سیم های فیدر را با دستگاه تستر ولتاژ بررسی می کنند تا از این موضوع اطمینان حاصل کنند.

2- حذفیات را در جعبه باز کنید

سپس برقکار برای کانال اصلی سرویس و همچنین برای هر شاخه ای از مدار که وارد تابلو برق می شود ، ناک اوت های فلزی را باز می کند. ممکن است لازم باشد یک ناک اوت دیگر برای سیم اصلی اتصال باز شود. ناک اوت ها دیسک های فلزی گردی هستند که در بالا ، پایین ، طرفین و پشت جعبه دیده می شوند ، در اندازه های مختلف برای مطابقت با کانال های اندازه مختلف که ممکن است لازم باشد به جعبه متصل شوند. برقکار از اسکنه یا پیچ گوشتی قدیمی برای باز کردن ناک اوت ها استفاده می کند. آنها ممکن است همه اینها را یک باره انجام دهند ، یا فقط با ناک اوت برای کانال اصلی سرویس شروع کنند ، سپس بعداً ، چون سیم های مدار جداگانه اجرا می شوند ، ناک اوت های مدارهای شاخه را باز می کنند.
هنگامی که ناک اوت برداشته می شود ، برقکار متصل کننده های کانال یا کابل را به تابلو برق وصل می کند ، و آنها را با قفل های خمیده ای که از قسمت داخلی صفحه بر روی قسمت های اتصال اتصالات قرار دارد ، محکم می کند.

How to Wire an Electrical Circuit Breaker Panel 2

3- تابلو برق را نصب کنید

در مرحله بعد ، برقکار تابلو برق را قرار می دهد ، آن را تراز می کند و با پیچ یا لنگرهایی که از پشت پنل عبور می کنند و به دیواره منتقل می کنند ، آن را به دیوار متصل می کند. اگر سوراخ ها با گل میخ های پشت تابلو همسو نباشند ، ممکن است سوراخ های اضافی مته در پشت پانل ایجاد کنند تا محل نصب باشد یا تکه ای از تخته سه لا را برای قرار دادن پانل سوار کنید.
اگر سیم های سرویس اصلی از طریق یک مجرا وارد خانه می شوند ، در این زمان پانل با دقت قرار می گیرد بنابراین مجرا به داخل اتصالات مجاری که قبلاً روی پانل سرویس نصب شده است ، سوار می شود.

4- سیم های سرویس اصلی را نصب کنید

اکنون برق از طریق مجرای سرویس اصلی که از داخل پنل برق به قسمت ورودی خارج از محل سیم های اصلی سرویس در دسترس است . به طور معمول سه سیم سرویس اصلی وجود دارد: دو سیم گرم سیاه و یک سیم خنثی سفید.
سیم های اصلی سرویس با انتهای نوار برق با نوار چسب برق امن شده و دوباره به داخل پانل برق کشیده می شوند. در حالی که نوار ماهی از داخل کشیده می شود ، ممکن است به یک کمک دهنده ، کمک کند تا سیم ها را از بیرون فشار دهد ، زیرا این سیم های بزرگ و سفت هستند. سیم اضافی زیادی به پانل کشیده می شود تا امکان اتصال در هر کجای جعبه فراهم شود.

5- سیم اصلی زمین را وصل کنید

سیم اصلی زمین – معمولاً یک سیم مسی لخت نسبتاً بزرگ است- در صفحه پهن می شود و به اتصال اصلی زمین متصل می شود. معمولاً این یک درپوش فلزی در پشت صفحه فلزی یا در انتهای میله باس زمینی است.
این سیم اصلی زمین معمولاً به میله زمین متصل می شود. در بعضی از سیستم ها ، ممکن است سیم زمینی اضافی وجود داشته باشد که برای زمین زدن لوله های آب فلزی استفاده می شود. هر دو را می توان به یک پایه اتصال در صفحه متصل کرد.

6- سرویس اصلی را قطع کنید

سیم اصلی خنثی سرویس اکنون به میله باس خنثی متصل است. محل قرارگیری نوار باس خنثی بسته به سازنده تابلو متفاوت است ، اما همیشه فاصله آن از دو میله گرم ، باس گرم است. این یک میله نقره ای رنگ است که دارای پیچ ها و نقاط اتصال کوچکتر است و دارای یک سوراخ بزرگتر برای سیم خنثی سرویس اصلی است.

7- قطع کننده اصلی را وصل کنید

اکنون برقکار برای اتصال آسان به قطع کننده اصلی دو سیم مشکی را خم می کند. در بیشتر پنل ها ، قطع کننده اصلی یک قطع کننده بزرگ 240 ولت است که در بالای صفحه قرار دارد. این تمام برق ورودی به خانه را کنترل می کند و به هر دو میله گرم باس که از طریق صفحه به طور عمودی پایین می آیند متصل می شود.

انتهای سیم های سرویس فقط به اندازه کافی عایق بندی شده اند تا بتوانند اتصالات را به شاخه های ترمینال قطع کننده مدار اصلی دهند. برق کار مراقب است سیم اضافی لخت را فراموش نکند ، زیرا در صورت تماس سیم ها با سیم های دیگر خطر ایمنی ایجاد می کند.
انتهای لخت سیم های اصلی سرویس به داخل شاخه های قطع کننده اصلی وارد می شوند و پیچ ها محکم می شوند.

How to Wire an Electrical Circuit Breaker Panel 3

8- مدارات منشعب را سیم کشی کنید

اکنون برقکار انشعاب سیم های مربوط به مدارهای مختلف را به داخل صفحه سیم کشی می کند. اگر آنها از طریق مجرای فلزی به صفحه برسند ، از نوار چسب برق برای کشیدن آنها به داخل صفحه استفاده می شود. اگر مدارهای انشعابی از سیم کشی NM استفاده می کنند ، اتصالات NM به صفحه نصب می شوند و کابل ها را با پیچ هایی که روی زرده محکم می شوند محکم نگه می دارند. سیم زیادی به صفحه پانل کشیده می شود تا حاشیه خطا را ایجاد کند. سیم اضافی در امتداد لبه های داخلی پانل حلقه می شود.
روی کابل NM ، غلاف پلاستیکی خارجی کابل بریده می شود تا فقط قسمت کوچکی از محل ورود کابل به صفحه باقی بماند. برای هر کابل ، برق از یک سیم رسانش جداگانه کوتاه می شود.

9- انشعاب سیم های اتصال زمینی را وصل کنید

اکنون برقکار همه سیم های مسی سبز و خالی مدارهای شاخه را به میله باس زمینی داخل صفحه متصل می کند. انتهای سیم ها به شکاف های میله باس وارد می شوند و پیچ های پیچ به پایین محکم می شوند.

10- قطع کننده های مدار را وصل کنید

قطع کننده مدار برای انشعاب هر مدار اکنون یکبار وصل شده است. قطع کننده ها با دقت متناسب با آمپراژ و ولتاژ مورد نیاز مدارها و مطابقت با الزامات کد انتخاب شده اند. برقکارها در انتخاب نوع قطع کننده مناسب مدار آموزش های دقیقی می بینند.
به عنوان مثال ، برخی از قطع کننده ها مدار به سبک GFCI ، برخی دیگر به سبک AFCI خواهند بود ، در حالی که برخی دیگر ممکن است قطع کننده های سبک ترکیبی باشند. این بریکرها دارای سیم پیگتی سیم پیچ دار خواهند بود. همچنین بریکرهایی به سبک استاندارد وجود خواهند داشت که فاقد سیم دمبرگ هستند ، فقط شاخه هایی برای اتصال سیم گرم هستند.
با اتصال سیم خنثی مدار شروع کنید. در قطع کننده های استاندارد ، سیم خنثی مدار به میله باس خنثی در صفحه متصل می شود. اما در قطع کننده های AFCI ، GFCE یا AFCI ، سیم خنثی مدار مستقیماً به قطع کننده وصل می شود ، با استفاده از یک ترمینال پیچ با عنوان “Panel Neutral” یا “White”. (توجه: مدارهای 240 ولت فاقد سیم خنثی سفید هستند زیرا هر دو سیم مدار سیم داغ هستند.)
در مرحله بعد ، برقکار برق سیم داغ مدار را وصل می کند که سیم سیاه یا قرمز خواهد بود. در قطع کننده های AFCI یا GFCI ، این سیم مدار به ترمینال علامت گذاری شده “Load Power” یا “Black” متصل می شود.
سرانجام ، برای قطع کننده های AFCI یا GFCI ، سیم پیگتی سفید پیچ خورده بریکر را به میله باس خنثی در صفحه وصل کنید.
با اتصال همه سیم های مدار ، می توان قطع کننده مدار را در جایگاه خود در شکاف صفحه قرار داد. فرآیند ممکن است بسته به سازنده کمی متفاوت باشد ، اما به طور کلی شامل قلاب کردن لبه جلوی بریکر از روی کلیپس های موجود در صفحه ، سپس فشار دادن به سمت پایین است تا برش در محل قرار گیرد.
سیم اضافی به طور مرتب در امتداد لبه های داخلی پانل حلقه می شود. باقیمانده زیاد باعث تعمیرات یا تعویض های احتمالی در آینده می شود.

11- نصب را کامل کنید

پوشش پانل قطع کننده مدار نصب شده است ، و برقکار می تواند برق را روشن کند. اکنون برقکار ، قطع کننده ها را روشن کرده و از عملکرد صحیح همه مدارهای خانه اطمینان حاصل می کند.
برق کار با برچسب زدن به تابلو برق کار را برای شناسایی عملکرد هر مدار کار را به پایان می رساند. این امر باعث می شود که در صورت لزوم ، مدارهای منفرد را شناسایی و خاموش کنیم ، برای صاحب خانه یا یک برقکار آینده راحت تر خواهد بود.

Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه