کاربرد مولتی متر دیجیتال

کاربرد مولتی متر دیجیتال

کاربرد مولتی متر دیجیتال :

مولتی متر دیجیتال ابزاری ضروری برای آزمایش ، تشخیص و عیب یابی مدارهای الکتریکی ، اجزا و دستگاه ها است. اولین مولتی متر دیجیتال در اواخر دهه 1970 معرفی شد و بسیار دقیق تر و قابل اعتمادتر از مولتی متر های آنالوگ قدیمی سوزنی است. در درجه اول برای اندازه گیری ولتاژ (ولت) ، جریان (آمپر) و مقاومت (اهم) استفاده می شود. اما این فقط چند کار اولیه ای است که این ابزار شگفت آور مفید می تواند انجام دهد.
در زیر پنج کاربرد رایج برای مولتی متر دیجیتال آورده شده است. توجه داشته باشید که دستورالعمل های ارائه شده در اینجا برای اکثر مولتی متر ها قابل اجرا است. با این حال ، روش های دقیق و نحوه خواندن صفحه ممکن است بر اساس ویژگی ها و عملکردهای دستگاه خاص شما کمی متفاوت باشد.

هشدار: کار با برق و اجزای الکتریکی می تواند به طور بالقوه خطرناک باشد. در هنگام اندازه گیری های الکتریکی باید اقدامات احتیاطی ایمنی شدید رعایت شود. قبل از استفاده از مولتی متر دیجیتال ، حتماً دستورالعمل ها و هشدارهای ذکر شده در کتابچه راهنمای کارخانه سازنده را بخوانید و به طور کامل آن را اجرا کنید.

قبل از توضیح در مورد چگونگی استفاده از مولتی متر جدید خود ، مقالات مقدماتی ما را در مقاله انواع مولتی متر و طریقه کار با آن نیز بخوانید. در این به شما اطلاعات کاملی در مورد مولتی متر و همچنین همه کارهایی که می تواند انجام دهد ، می دهند و به خواندن ادامه می دهند تا نکاتی را از متخصصان برق ما دریافت کنید.

1- تست باتری ها

How To Use a Digital Multimeter 2

یک باتری تازه کمی بیشتر از ولتاژ نامی خود تولید می کند (برای این باتری 1.5 ولت). توجه داشته باشید که این یک  مولتی متر با دو پراب جداگانه است: یکی برای ولت جریان متناوب و دیگری برای جریان مستقیم

شروع با ساده ترین و ابتدایی ترین تست. از حالت ولتاژ مولتی متر خود برای بررسی میزان خروجی باتری استفاده کنید. ابتدا پروب مشکی مولتی متر را به جک مشخص شده متصل کنید – COM (رایج). پروب قرمز را به جک برچسب Volts یا + V وارد کنید (در کنار V ، ممکن است نمادی را ببینید که شبیه به نعل اسب وارونه است ، در عرض یک دقیقه به آن می رسیم). اکثر مولتی مترهای مدرن با تنظیم کد رنگی جک ها ، این تنظیمات را کاملاً بی خطر می کنند. پروب مشکی مشترک به جک سیاه متصل می شود. پراب قرمز در جک قرمز متصل می شود. اکنون کلید چرخشی (شماره گیری) را به ولت DC تبدیل کنید. زیرا باتری ها جریان مستقیم (DC) و نه جریان متناوب (AC) را تأمین می کنند.

2- آزمایش پریزهای برق

How To Use a Digital Multimeter 3

خوانش ولتاژ از یک پریز در یک خانه مدرن از 220 ولت تا کمی بیش از 220 ولت متفاوت خواهد بود. به دلیل احتمال انجام شوک الکتریکی در انجام این تست ، احتیاط زیادی انجام دهید.
در اینجا چگونگی تعیین ولتاژ صحیح پریزهای خانه شما ارائه می شود که در بیشتر خانه های مدرن 220 ولت است. پروب سیاه را به جک COM سیاه و سفید و پروب قرمز را به جک ولت قرمز وصل کنید. سپس کلید چرخشی را به ولتاژ AC (Vac) بچرخانید که با یک خط موج دار روی صفحه نشان داده می شود.

نوک پروب قرمز را به داخل دو شکاف عمودی کوتاه تر خروجی فشار دهید. پروب سیاه را در شکاف بلندتر قرار دهید (خنثی). بازخوانی را در صفحه نمایش مولتی متر بررسی کنید. یک خروجی با عملکرد مناسب باید 110 تا 120 ولت تولید کند. بعد ، پروب سیاه را از خروجی خارج کنید – پروب قرمز را در جای خود بگذارید و پروب سیاه را در پین کوچک و گرد (زمین) زیر دو شکاف قرار دهید. قرائت باید ثابت بماند. اگر اینگونه نباشد ، پریزها به طور نامناسب سیم کشی می شود یا شاید اتصال زمین از بین رفته باشد در این صورت با برقکار تماس بگیرید.

نوک پروب قرمز را در مقابل ترمینال مثبت باتری (+) به سمت بیرون و پروب سیاه را در مقابل ترمینال منفی (-) به سمت داخل نگه دارید. ولتاژ باتری در صفحه نمایش مولتی متر خوانده می شود. به عنوان مثال ، یک باتری قلمی AA کاملاً شارژ باید حداقل 1.5 ولت داشته باشد. و می توانید از مولتی متر خود برای آزمایش تقریباً هر باتری از AAA گرفته تا باتری ماشین استفاده کنید.

توجه داشته باشید که روش فوق فقط ولتاژ را آزمایش می کند نه توانایی باتری برای تأمین جریان تحت بار. این تست به شما ایده تقریبی از خوب بودن شارژ باتری یا شارژ شدن آن را می دهد.

3- تست سوئیچ دیواری

چراغ سقفی معیوب دارید؟ در اینجا دلیل اینکه مشکل از سوئیچ آن است یا نه را بررسی می کنیم. ابتدا برق سوئیچ را خاموش کرده ، صفحه درپوش را برداشته و کلید را از سیم های آن باز کنید. قبل از قطع سیم ها ، آنها را برچسب بزنید یا با تلفن خود عکس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که دوباره آنها را به درستی وصل می کنید. پیچ های ترمینال سوییچ را باز کنید ، سیم ها را از آنها جدا کنید و سوئیچ را بردارید.

شماره گیر مولتی متر را به تنظیم اهم بچرخانید. محدوده مقاومت را روی X1 تنظیم کنید. اگر مولتی متر شما دارای دامنه خودکار است از این مرحله صرف نظر کنید (اگر صفحه را به تنظیم ولت AC (Vac) بچرخانید ، می توانید بگویید که یک مولتی متر خودکار دارید) ، کلمه “خودکار” در صفحه ظاهر می شود). پروب سیاه را به جک COM و پروب قرمز را به جک قرمز V وصل کنید.
برای تست سوئیچ تک قطبی (ساده ترین نوع ؛ دارای دو پیچ برنجی و یک پیچ سبز). سوئیچ را به وضعیت خاموش بچرخانید. اکنون پروب های مولتی متر را به ترمینال های پیچ برنجی کنار سوییچ لمس کنید – مهم نیست که کدام پروب کدام پیچ را لمس می کند.

با خاموش بودن سوئیچ ، باید مقدار O.L را بدست آورید (همچنین ممکن است قرائت های دیگر مانند 99999 یا نمادی مانند این I یا حتی این: L) را نیز بدست آورید. این به معنی Over Load یا Over Limit است. مقاومت آنقدر زیاد است که قابل اندازه گیری نیست. در ابتدا به نظر نمی رسد این منطقی باشد (شما فکر می کنید این مولتی متر صفر اهم را می خواند) ، اما مولتی متر به شما می گوید وقتی هیچ کنتاکت داخلی در داخل سوئیچ لمس نمی شود ، مقاومت در برابر کنتاکت های باز آنقدر زیاد است که مولتی متر نمی تواند آن را بخواند. اکنون سوئیچ را روشن کرده و مولتی متر باید کمتر از یک اهم خوانده شود. اگر اینگونه نباشد ، سوئیچ معیوب است و باید تعویض شود.

یک آزمایش ساده دیگر چرخاندن صفحه مولتی متر به موقعیت برای تداوم است. این به معنای مسیر الکتریکی مداوم است. نماد تداوم در مولتی متر یک شکل نویز است که نشانگر امواج نویز است که از یک نقطه به بیرون تابیده می شوند. مولتی متر را از طریق کنتاکت های سوئیچ متصل کرده و سوئیچ را بالا و پایین کنید. سوئیچ در صورتی که مولتی متر در حالت روشن بوق بزند خوب است. اگر سوئیچ با باند برگشتن سوئیچ به حالت روشن ، سوئیچ خراب باشد.

4- تست سیم های اکتنشن

How To Use a Digital Multimeter 4

به خوانش O.L توجه کنید. اگر روی صفحه مولتی متر شکل اهم نیست. با لمس پروب یک متری به خروجی زمین و لمس پروب دیگر به پلاستیک ، مولتی متر شرایطی را توصیف می کند که مقاومت در آن بسیار زیاد است و قادر به خوانش آن نیست. کتابچه راهنمای مولتی متر خود را بررسی کنید که آیا مولتی متر در هنگام خوانش خارج از حد ، بیش از حد یا اهم بی نهایت نشان می دهد.

استفاده از مولتی متر برای آزمایش گاه به گاه ، سیم های الحاقی قدیمی هوشمند است زیرا سیم های آسیب دیده می توانند شما را دچار برق گرفتگی کنند یا آتش سوزی ایجاد کنند. با جدا کردن سیم برق از دیوار و چرخاندن صفحه مولتی متر به تنظیم اهم شروع کنید.
برای آزمایش زمین سیم ، پروب قرمز را به سوراخ کوچک انتهای مادگی فشار دهید. سپس پروب سیاه را به شاخک گرد (زمینی) بیرون زده از انتهای نری لمس کنید. یک مدار پیوسته که از این دو انتها اندازه گیری می شود مقاومت 8 اهم یا حتی کمتر خواهد داشت. اکنون ، پروب قرمز را به هر یک از شاخه های صاف انتهای نری لمس کنید تا از خواندن O.L اطمینان حاصل کنید. وقتی سیم به این شکل تحلیل می شود باید یک مدار باز وجود داشته باشد. هیچ ارتباطی بین سیم اتصال دهنده پایه زمین و هر دو سیم دیگر در داخل سیم وجود ندارد.
بعد ، پروب قرمز را در شکاف کوتاه تر (HOT)انتهای مادگی قرار دهید. پروب سیاه را به شاخه تخت باریک انتهای نری لمس کنید. پیوستگی الکتریکی از طریق بند ناف مقاومت 8 اهم یا کمتر خواهد داشت. سپس پروب سیاه را به یک شاخه تخت پهن و سپس یک شاخه گرد لمس کنید ، مولتی متر نباید هیچ تداوم و O.L نشان دهد. برای خوانش در این دو موقعیت.
سرانجام ، پروب قرمز را برداشته و به شکاف بلندتر (خنثی) انتهای آن فشار دهید. پراب مشکی را برداشته و شاخه تخت پهن را لمس کنید. پیوستگی مقاومت 0.8 اهم یا کمتر خواهد داشت. پروب سیاه را به شاخه باریک و سپس شاخه گرد را برای یک O.L لمس کنید.
پس از اینکه مطمئن شدید که اتصال کوتاه وجود ندارد ، تست ولتاژ را انجام دهید. سیم را به پریز برق وصل کنید و صفحه مولتی متر را به ولتاژ AC بچرخانید. پروب سیاه را در پین گرد انتهای مادگی آن قرار داده و پروب قرمز را به شکاف باریک فشار دهید. باید قرائت نزدیک به 120 ولت را دریافت کنید. اکنون پروب قرمز را به شکاف بلندتر (خنثی) منتقل کنید تا قرائت حدود 1 میلی ولت را تأیید کنید (ولتاژ ناچیزی بین زمین خروجی و خنثی و زمین بند ناف و خنثی وجود دارد).
پروب قرمز را در شکاف طولانی تر بگذارید و پروب سیاه را به شکاف کوتاه تر منتقل کنید تا ولتاژ حدود 120 ولت را بدست آورد ، تأیید می کند که سیم اتصالات درست است.

5- خوانش دما

علاوه بر تمام قابلیت های شگفت انگیز آزمایش الکتریکی ، اکثر مولتی مترهای مدرن می توانند دما را نیز اندازه گیری کنند. به سادگی شماره گیر مولتی متر را به حالت دما بچرخانید ، سپس دکمه انتخاب را فشار دهید تا بین فارنهایت و سانتیگراد جابجا شود.
برای خوانش دمای هوا ترموکوپل را به مولتی متر وصل کنید یا پروب دما را برای گرفتن دمای مایعات ، ژل ها یا ردیابی دمای سطح خشک کن گاز وارد کنید. می توانید چرخه دمای دستگاه را بدون دست زدن به آن مشاهده کنید.

و اکنون ، چند نکته حرفه ای از طرف ما برای شما

در اینجا هشت توصیه مهم احتیاطی در مورد ایمنی با مولتی متر آورده شده است.

  1. عادت کنید انگشتان خود را روی قطعات پلاستیکی و لاستیکی مولتی متر نگه دارید تا از تماس با سطوح فلزی پرانرژی جلوگیری کنید.
  2. هنگام انجام تست های الکتریکی از عینک ایمنی استفاده کنید ، به خصوص برای محافظت از خود در صورت بروز فلاش برق.
  3. قرمز در مقابل سیاه: اگر فراموش می کنید که کدام پروب به کدام جک وارد می شود. برای آنکه مولتی متر درست کار کند ، عادت کنید که قرمز را به قرمز ، سیاه را به سیاه وصل کنید تا وسیله ای برای آموزش خودتان برای مرتبط کردن این رنگ ها با قطبیت و نمادهای آن باشد ( + و – علائم و رنگ هایی که با ترمینال ها و سیم ها همراه هستند).
  4. آماتورها همیشه باید روی سیستم های الکتریکی بدون برق کار کنند. اگر معلوم شود که این قطعه برق دار است (به زبان برق ، دارای انرژی است) ، ممکن است به طور تصادفی بین دیواره جعبه فلزی و دستگاه الکتریکی که در حال آزمایش هستید اتصال کوتاه ایجاد شود. این می تواند باعث ایجاد فلش قوس شود که شما را دچار شوک کند. همچنین می تواند باعث ایجاد شوک ناخوشایند ، سوختگی یا سوختن اجز الکتریکی شود. اگر قبلاً آسیب ندیده باشد ، اکنون نیز آسیب خواهد دید. در بدترین حالت ، شوک الکتریکی می تواند شما را بکشد.
  5. بهتر است یک سیم کشی را از نظر تداوم و امپدانس آزمایش کنید ، اما به طور مرتب سیم های خود را از نظر بصری بازرسی کنید ، و بررسی کنید که آیا مناطق بریده شده ، ساییده شده یا خرد شده اند.
  6. مولتی متر خود را بشناسید. بدانید که نمادها در صفحه نمایش آن چه معنایی دارند و وقتی این نمادها روی صفحه ظاهر می شوند. به عنوان مثال ، بعضی از مولتی مترها به جای O.L می توانند 99999.99 را بخوانند. سعی کنید تمام کارهائی که با مولتی متر انجام می دهید ابتدا در دفترچه راهنای آن ، آن را بخوانید.
  7. معمولاً وقتی مولتی متر از نظر ظاهری سالم است (با فرض اینکه باتری خوبی دارد). ممکن است فیوز آن را منفجر کرده باشید. کتابچه راهنمای نحوه تعویض فیوز را بخوانید (به طور معمول در پشت دریچه کوچکی قرار دارد که با پیچ های کوچک وصل شده است). فیوز را با یکی از همان اندازه تعویض کنید ، پانل را وصل کنید و ادامه دهید.
  8. دما: وقتی قطعات الکتریکی مانند سوئیچ ها ، سیم کشی ها و پریزها گرم می شوند ، این معمولاً نشان دهنده یک مشکل است. “ما همیشه به مشتریان می گوییم ، اگر گرمتر از یک شیشه شیر بچه است ، توجه کنید.” این زمان و مکان مناسب اقدامات یک تعمیرکار آماتور نیست. برق مدار را خاموش کرده و با برقکار تماس بگیرید.

 

Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه