آموزش کار با کلمپ متر

آموزش کار با کلمپ متر

آموزش کار با کلمپ متر

کلمپ متر دیجیتال (clamp meters) ابزاری عالی است ، چه شما یک حرفه ای باتجربه باشید و چه یک آماتور که تازه کار خود را شروع می کنید. ما فکر می کنیم که همه باید یک کلمپ متر را در جعبه ابزار خود داشته باشند. (کلمپ متر چیست)
اما همین که آن را به خانه آوردید و جعبه آن را باز کردید … با آن چه کار می کنید؟
ما قبلا در مورد کاربرد مولتی مترها نوشتیم (5 کاربرد مولتی متر دیجیتال) ، اما کلمپ متر دیجیتال یک بازی کاملاً متفاوت است.
نگران نباشید ، ما شما را راهنمایی می کنیم. ما یک راهنمای آسان برای خواندن و یادگیری در مورد چگونگی استفاده از کلمپ متر دیجیتال ارائه داده ایم.

قبل از استفاده از کلمپ متر دیجیتال ، مهم است که تفاوت آن را با یک مولتی متر دیجیتال (DMM) بدانید. اگرچه یک کلمپ متر دیجیتال اساساً فقط یک DMM است که با یک سنسور جریان ترکیب شده است ، اما دو تفاوت اساسی وجود دارد:

اصول اولیه

یک مولتی متر دیجیتال عمدتا ولتاژ را اندازه گیری می کند ، اما دارای چند قابلیت جریان است. اما کلمپ متر برعکس عمل می کند: برای اندازه گیری جریان بسیار عالی است ، اما در مورد ولتاژ کمی کند است.
در حالی که مولتی متر های دیجیتال با وضوح بالا اندازه گیری می کنند ، اندازه گیری آنها در واحدهایی مانند میلی ولت و میلی آمپر است ، اما کلمپ متر ها فقط تا نزدیکترین دهم یا صدم اندازه گیری می شوند. این برای کارهای الکتریکی خوب است ، اما انتظار اندازه گیری های کوچکتر را نداشته باشید!
مولتی متر های دیجیتال دقیق ترند و قرائت مستقیم را به شما می دهند ، اما سرعت آنها بسیار کندتر است و ایمن نیست.
داشتن مولتی متر دیجیتال و کلمپ متر دیجیتال کاملاً هوشمند است. گرچه برای موقعیت های خاص ، کلمپ آمپرمتر ضروری است.
کلمپ متر دیجیتال همه کاره ، ایمن و سریع است – پس شما یک خرید عالی انجام داده اید!

کلمپ متر چگونه کار می کند؟

درون فک های سخت کلمپ متر دیجیتال آهن فریت است. این همان چیزی است که میدان مغناطیسی جریان را هنگام عبور از یک رسانا اندازه گیری می کند.
یک ترانسفورماتور جریان نوسانات میدان مغناطیسی را حس می کند و مقدار آن را به قرائت AC تبدیل می کند که در صفحه نمایش نشان داده می شود. کلمپ متر ها برای جریان های متناوب AC بسیار مناسب هستند ، که آنها را به ابزاری ایده آل برای اندازه گیری غیر تماسی تبدیل می کند.
اگر با نحوه کار جریان مستقیم آشنا باشید ، ممکن است تعجب کنید که چگونه یک کلمپ متر به شما کمک می کند در شرایطی که شما نیاز به اندازه گیری جریان های DC به جای AC دارید.
جریان های DC در یک قطب ثابت جریان می یابند ، AKA میدان مغناطیسی تغییر نمی کند. بنابراین آیا هنوز هم می توانید از یک کلمپ آمپرمتر دیجیتال برای اندازه گیری جریان DC استفاده کنید؟
بله می توانید!
کلمپ آمپرمتر هایی که می توانند جریان DC را اندازه گیری کنند از اثر Hall برای اندازه گیری صحیح شما استفاده می کنند. با این حال ، کلمپ متر های دیجیتال فقط به اندازه گیری جریان AC / DC محدود نمی شوند.
ممکن است در هنگام خرید کلمپ متر ، کلمپ متر شما شامل سنسورهای اضافی برای کاربرد هر چه بیشتر ابزار باشد. در این صورت ، می توانید لامپ های تست را به کلمپ متر خود متصل کنید تا مواردی مانند ولتاژ را تجزیه و تحلیل کنید.
در اینجا بهترین قسمت وجود دارد – برخلاف پراب های آزمایشی به سبک قدیمی ، شما می توانید از یک کلمپ متر استفاده کنید تا بدون قطع شدن مدار ، میزان جریان را بدست آورد.
بدون قطع شدن مدارها ، قطع شدن سیم ها – فقط کلمپ متر را دور سیم قرار دهید و قرائت خود را بدست آورید. امن و راحت!
ما در مقاله ای دیگر نحوه صحیح انتخاب کلمپ متر را برای شما تضیح داده ایم (انتخاب کلمپ آمپرمتر مناسب)

Use Your Digital Clamp Mete 12

چگونه از کلمپ متر استفاده کنم؟

این مهم ترین نکته این مقاله است. ما یک راهنمای گام به گام برای شما آماده کرده ایم.

1. ابتدا کلمپ متر خود را بشناسید

قبل از شروع استفاده از کلمپ متر خود ، بدانید که به دنبال چه چیزی هستید. به عنوان مثال ، آیا به دنبال رزولوشن مناسب هستید؟ رزولوشن های هر کلمپ آمپرمتر متفاوت هستند. نکته – رزولوشن به شما امکان می دهد در صورت تغییر در سیگنالی که اندازه گیری می کنید ، تغییراتی وجود دارد. اگر یک متر با وضوح 0.2 آمپر دارید ، انتظار نداشته باشید که بتوانید تغییرات 0/1 آمپر را مشاهده کنید. تفاوت در دقت نیز مهم است. حتی اگر کلمپ متر اندازه گیری فوق العاده قابل اطمینانی داشته باشند ، اما به اندازه مولتی متر دقیق نیستند. جای خطا وجود دارد رزولوشن شما معمولاً به صورت درصد بیان می شود.

2. آنچه را می بینید درک کنید

اگر با کلمپ متر های دیجیتال آشنایی ندارید ، اعداد و اشکال روی نمایشگر ممکن است مانند زبان یونانی به نظر برسد. (در واقع برخی از حروف یونانی در آن وجود دارد) اما وقتی در مورد آن ها توضیح داده شد ، خواندن آن آسان تر می شود. در اینجا برخی از اصطلاحاتی که ممکن است در صفحه نمایش خود مشاهده کنید وجود دارد:

Inrush : مخفف جریان هجومی. اگر روشن باشد ، فعال است.
Hold : این علامت نشان می دهد که کلمپ متر شما توانائی نگهداری آخرین قرائت برای بازه زمانی معینی را دارد.
Ω و kΩ : اهم و کیلو اهم.
Hz : فرکانس(هرتز)
MAXMINAVG : این علامت به شما می گوید که حداکثر ، حداقل یا متوسط خواندن شما نمایش داده می شود. توجه به اینکه کدام یک روشن است مهم است. اگر به طور تصادفی از حداقل تعداد محاسبات به جای میانگین استفاده کرده باشید ، داده های شما اشتباه خواهد بود!
علاوه بر موارد ذکر شده ، هر کلمپ متر دیجیتال دارای نمادهای منحصر به فرد خود در صفحه نمایش است. همه کلمپ آمپرمتر ها برای کمک به شما دارای یک دفترچه راهنما هستند ما در اینستروسنتر در کنار هر محصول در سایت فایل راهنما آن را قرار داده ایم. قبل از استفاده از کلمپ متر ، مشخصات متر خود را بشناسید تا یاد بگیرید که چگونه صفحه نمایش را بخوانید.

Use Your Digital Clamp Mete 13

3. اندازه گیری کنید

عملکرد اساسی کلمپ متر را می توان در یک جمله خلاصه کرد. جریانی را که می خواهید اندازه بگیرید انتخاب کنید ، فک ها را باز کنید و آنها را در اطراف سیم قرار دهید (نه روی آن). کلمپ متر ها به اندازه کافی سریع هستند که فقط در عرض چند ثانیه به شما قرائت را نمایش می دهد. البته ، در این دستورالعمل ها تفاوت های کوچکی وجود دارد. بگذارید قانون شکنی کنیم: ابتدا از انتخابگر چرخشی استفاده کنید تا مطمئن شوید که کلمپ متر خود را روی عملکرد صحیح تنظیم کرده اید. نمی خواهید سعی کنید جریان DC را با تنظیمات AC اندازه گیری کنید. برای اطمینان از صحت دامنه خود از انتخابگر چرخشی نیز استفاده خواهید کرد. این یک مرحله مهم است ، زیرا اندازه گیری جریان بالاتر از محدوده انتخابی شما می تواند به کلمپ آمپرمتر شما آسیب جدی برساند. اگر از محدوده اطمینان ندارید ، آن را بالاتر از آنچه فکر می کنید فقط برای ایمن بودن نیاز دارید تنظیم کنید. بعداً در صورت لزوم می توانید آن را پایین بیاورید. برای اینکه بهترین قرائت را داشته باشید ، مطمئن شوید که سیم الکتریکی که اندازه گیری می کنید در دستگاهی است که در حال حاضر کار می کند.
با این حال ، باید اطمینان حاصل کنید که هادی الکتریکی شما در ولتاژ بالاتر از 600 ولت کار نمی کند. به یاد دارید که چگونه در بالا ذکر کردیم که ولتاژ نقطه ضعف یک کلمپ آمپرمتر است؟ اگر ولتاژ خیلی زیاد باشد ، کلمپ متر قادر به خواندن نیست. بعد از اینکه همه این عوامل را بررسی کردید ، می توانید اندازه گیری را انجام دهید. نکته مهم: اگرچه کلمپ متر ایمن نیستند ، زیرا همه آنها نمی توانند ولتاژ را اندازه گیری کنند و در صورت لمس سیم ها به شما اطمینان نمی دهند. همیشه هنگام برخورد با سیم هایی که جریان برق دارند احتیاط کنید.

Use Your Digital Clamp Mete 14

اندازه گیری های ویژه با کلمپ متر

اگر می خواهید چیز دیگری غیر از جریان اندازه گیری کنید ، چه می کنید؟ اگر می خواهید در مورد چیزی مانند ولتاژ یا مقاومت مطالعه کنید ، روند کار شما متفاوت به نظر می رسد.

ولتاژ

اندازه گیری ولتاژ کمی پیچیده تر است. به جای اینکه فقط از فک های سخت استفاده کنید ، مجبورید آزمایش های آزمایش را انجام دهید.

نحوه تغییر فرایند برای اندازه گیری ولتاژ در اینجا است:

 • ولتاژی را که می خواهید اندازه بگیرید انتخاب کنید: AC یا DC.
 • پراب های آزمایشی را متصل کنید – پروب سیاه به جک COM می رود ، در حالی که قرمز به جک V / O متصل می شود.
 • دامنه را انتخاب کنید ، دقیقاً مانند اندازه گیری جریان.
 • نوک پراب ها را به هادی لمس کنید تا خوانشی دریافت کنید.
 • اگر می خواهید قرائت خود را به یاد بیاورید اما از منبع الکتریکی دور شوید ، می توانید دکمه “HOLD” را فشار دهید تا خوانش اندازه گیری شده برای شما نگهداری شود. سپس می توانید بدون نگرانی در مورد فراموش کردن اعداد ، از آنجا دور شوید.

مقاومت

 • اندازه گیری مقاومت عمدتا همان اندازه گیری ولتاژ است: شما اطمینان حاصل کنید که مقاومت انتخاب شده است ، پروب های آزمایشی خود را وصل کرده و دامنه را انتخاب کنید.
 • به جای لمس نوک پروب ها به مدار ، نوک های پروب را از طریق بخشی از مدار که می خواهید اندازه بگیرید متصل می کنید.
 • بزرگترین تفاوت مهمترین است – اندازه گیری مقاومت فقط با خاموش شدن مدار انجام می شود.
 • برخلاف اندازه گیری جریان یا ولتاژ ، اندازه گیری مقاومت با روشن بودن می تواند به مدار یا کلمپ آمپرمتر شما آسیب برساند.

خرید کلمپ متر دیجیتال مناسب

بیایید واقعی باشیم – کلمپ متر های بسیار ارزان قیمت هم در بازار وجود دارد و شاید با خود فکر کنید با خرید آن در هزینه ها صرفه جوئی کرده اید.اما شما ابتدا باید مطمئن شوید که ماندگاری این کلمپ بالاست و در طولانی مدت می توانید از آن استفاده کنید.
چگونه این اتفاق می افتد؟

 • اول ، بدون ذهنیت. اطمینان حاصل کنید که ابزار شما به درستی نگهداری می شود.
 • شما باید دستگاه خود را در یک مکان تمیز و خشک نگه دارید تا در معرض زنگ زدگی قرار نگیرد. اطمینان از تمیز بودن کلمپ متر به همان اندازه مهم است – خاک و چربی دقت قرائت دستگاه را از بین می برد.
 • در صورت امکان ، چیزی را در بالای دستگاه خود قرار ندهید که باعث شود فک از حالت تراز خارج شود. اگر به درستی تراز نشده باشند ، مدار مغناطیسی بسته نمی شود.
 • اکثر کلمپ مترهای دیجیتال دارای ویژگی های خود تراز هستند ، اما بهتر است از آن مراقبت کنید تا بعداً تاسف نخورید.
 • برای اندازه گیری هر چیزی از کلمپ آمپرمتر خود استفاده نکنید. این ویژگی ترازبندی خودکار دستگاه را از بین می برد.
 • شما می توانید از ابزار جدید خود برای نیازهای سرویس ، عیب یابی نصب و نگهداری سیستم های الکترو مکانیکی استفاده کنید. متر را برای هرچیزی خریداری کرده اید ، می توانید مطمئن باشید که ابزار جدید شما ایمن ، قابل اعتماد و بسیار زمان گیر است.
 • با خرید کلمپ متر دیجیتال ، سرمایه گذاری خوبی انجام داده اید که مطمئناً دوام خواهد آورد.
Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه