انواع تستر ولتاژ و کاربرد آن

انواع تستر ولتاژ و کاربرد آن چیست؟

انواع تستر ولتاژ و کاربرد آن چیست؟

برق کاران حرفه ای برای تست و آزمایش ، انواع گسترده ای از کارکردهای الکتریکی در سیم کشی برق مسکونی و تجاری از تجهیزات مختلفی استفاده می کنند و صاحبان خانه نیز از این ابزارها را استفاده می کنند. یادگیری و  شناسایی این تجهیزات تستر ولتاژ برق (Electrical Testers) ، درک عملکردهای آن ها و یادگیری نحوه استفاده از آنها ، تخصص شما را در هنگام کار بر روی سیم کشی برقی بسیار گسترش خواهد داد.

برخی از این تجهیزات دستگاه های چند منظوره هستند که می توانند بیشتر از همه وظایف تست ولتاژ برق را در همه موارد انجام دهند ، در حالی که برخی دیگر دستگاه های تک کاره هستند که یک عملکرد واحد را آزمایش می کنند. تستر های ولتاژ برق مختلفی می توانند برای بررسی سطح ولتاژ در مدارهای AC و DC ، برای تست آمپراژ ، پیوستگی ، مدارهای کوتاه و مدارهای باز ، قطبیت و موارد دیگر استفاده شوند. برخی از این دستگاه ها برای اکثر صاحبان خانه ناآشنا است ، اما مهم ترین آن برای کسی که قصد دارد در سیم کشی برق خانه کار کند ، دانستن چگونگی تست ولتاژ است. چندین دستگاه ذکر شده در زیر این عملکرد را انجام می دهند.

برای استفاده از دستگاه تستر ولتاژ ، یک پراب را به یک سیم یا اتصال و دیگری پروب را به سیم یا اتصال مقابل لمس کنید. اگر قطعه در حال دریافت برق باشد ، نور در محفظه می درخشد. اگر نور تابیده نشود ، مشکل در این مرحله است. به عنوان مثال ، اگر به پریز برق مشکوک هستید ، یک پروب تستر را در یک شکاف در خروجی و پروب دیگر را در شکاف دیگر قرار دهید. نور در تستر باید روشن باشد. اگر اینگونه نباشد ، ممکن است خروجی بد باشد.

 برای آزمایش بیشتر پریز برق ، آن را از دیواره بیرون بکشید. یک پروب تستر را روی یک اتصال پیچ ترمینال و پروب دیگر را روی پیچ انتهایی دیگر قرار دهید. اگر لامپ تستر روشن شود ، می دانید که دهانه خروجی خراب است – جریانی به خروجی جریان دارد ، اما برای تأمین برق دستگاهی که در آن قرار دارد ، از پریز جریان ندارد. اگر لامپ تست روشن نشود ، جریان دیگری به خروجی وارد نمی شود. مشکل ممکن است از فیوز معیوب یا قطع کننده مدار باشد یا سیم در پشت خروجی قطع یا شکسته شده است.

1 – تستر ولتاژ غیر تماسی (القائی)

تستر ولتاژ غیر تماسی (همچنین به عنوان تستر ولتاژ القایی شناخته می شوند) احتمالاً ایمن ترین تسترها که در اختیار ما هستند و مطمئناً ساده ترین استفاده را دارند. یک تستر ولتاژ غیر تماسی به شما امکان می دهد ولتاژ را در سیم ها یا دستگاه ها بررسی کنید بدون اینکه مجبور به لمس سیم و قطعات باشید. دستگاه مانند مینی گیره با نوک کوچک که در انتهای آن است و ولتاژ را در مواردی از قبیل سیم کشی برق ، پریز برق ، قطع کننده مدار ، سیم کشی لامپ ، سوکت نور و سوئیچ تشخیص می دهد. می توانید با چسباندن پراب تستر به داخل یک محفظه خروجی یا حتی لمس کردن قسمت بیرونی سیم یا کابل برق ، نتیجه را بدست آورید.
تسترهای القاء از باتری برای تغذیه دستگاه استفاده می کنند و بیشتر مدل ها ولتاژ موجود با چراغ قرمز در پراب تستر و همچنین صدای وزوز را به شما اطلاع می دهند. معمولا این دستگاه با یک کیف دستی همراه ارائه می شود تا بتوانید آن را با خود حمل کنید و همیشه آن را برای اهداف ایمنی آماده کنید. اساسی ترین این ابزارها اطلاعات ساده ” On-Off” را ارائه می دهند ، تنها در صورت وجود ولتاژ بله یا خیر را نشان می دهد. انواع پیشرفته تر (و گران تر) اندازه گیری احتیاطی از میزان ولتاژ موجود را نشان می دهد ، اگرچه اندازه گیری توسط این تستر ولتاژ غیر تماسی تقریبا به اندازه اندازه گیری توسط مولتی متر یا تسترهای ولتاژ دیگر دقیق نیست.

از آنجا که این دستگاه باتری سرخود است ، مهم است که باتری به طور کامل شارژ شود تا دستگاه ردیاب برق به درستی کار کند. همیشه دستگاه را روی یک پریز برق یا سوئیچ تست کنید که می دانید برق در آن جریان دارد تا بررسی کنید که تستر به درستی کار می کند. این دستگاه تستر ولتاژی است که بیشتر صاحبان خانه باید از آن را داشته باشند.

برای خرید تستر ولتاژ و مشاهده قیمت می توانید به لینک های زیر مراجعه بفرمائید :
مشاهده همه

2 – تستر ولتاژ نئون

تسترهای ولتاژ نئون یا تسترهای مدار نئون بسیار ساده هستند. آنها یک بدنه کوچک با نور نئون در داخل خود دارند و دو سیم کوتاه با یک پروب فلزی که در انتها آن قرار می گیرد. تستر ولتاژ نئون فقط به شما می گوید ولتاژ وجود دارد یا نه. این دستگاه به شما نمی گویند که ولتاژ در مدار چقدر است. برخلاف تستر ولتاژ غیر تماسی ، این امر به شما نیاز دارد تا سیم های مدار ، ترمینال های پیچ یا شکاف های خروجی را با پروب های سیم لمس کنید. این دستگاه از باتری استفاده نمی کند و به همین دلیل آن را به ابزاری بسیار قابل اعتماد تبدیل می کند.

Electrical Testers 66553

برای استفاده از تستر ولتاژ نئون ، کافی است یک پروب تستر را به سیم داغ ، ترمینال پیچ یا شکاف خروجی وصل کنید و پروب دیگر را به تماس خنثی یا زمینی وصل کنید. در صورت وجود جریان ، لامپ نئونی کوچک در نوک دستگاه روشن می شود. این ردیاب برق همچنین می تواند تأیید کند که آیا یک پریز به درستی پایه گذاری شده است: اگر تستر جریان برق روشن شود وقتی پروب ها داخل شکاف داغ و شکاف های خنثی روی پریز قرار می گیرند ، اما با انتقال پروب از خنثی به شکاف زمین نمی توان آن را روشن کرد. این بدان معناست که محل خروجی به درستی پایه نشده است.

این تستر جریان برق یک ابزار بسیار آسان برای استفاده است ، اما باید با احتیاط از آن استفاده کرد: اگر به طور تصادفی هر یک از پروب های فلزی را در طول آزمایش لمس کنید و ولتاژ در مدار وجود داشته باشد احتمال اینکه صدمه ببینید بسیار زیاد است. در هنگام استفاده از تستر مدار نئون ، پراب ها را به وسیله محفظه پلاستیکی نگه دارید.
از آنجا که این تستر جریان برق بسیار ارزان است ، بیشتر صاحبان خانه ها باید یک عدد از آن را داشته باشند ، حتی اگر یک تستر ولتاژ غیر تماسی داشته باشند. اگر تستر جریان غیر تماسی شما باتری نداشته باشد یا مشکل داخلی باشد ، تستر نئون روشی مطمئن برای بررسی جریان است. همچنین روشی مناسب برای بررسی این است که اطمینان حاصل کند یک تسترولتاژ غیر تماسی به درستی کار می کند.

3 – تستر ولتاژ مدار

پلاگین آنالایزر مدار تسترهای جریان برق ارزان قیمت و بسیار کاربردی هستند که می توانند هنگام اتصال آن به یک پریز برق ، عملکرد بسیار خوبی در مورد عملکرد یک مدار الکتریکی برای شما تعریف کنند. این تسترهای جریان برق برای تست کردن پریز برق معمولی طراحی شده اند ، اما فقط پریزهای زمینی هستند که دارای سه شکاف هستند. پریزهای دو شکاف قدیمی نمی توانند با تستر ولتاژ آزمایش شوند زیرا هیچ سیم زمینی به این پریزها وصل نشده است. پریزهای دو شکاف به بهترین شکل با تستر مدار نئون آزمایش می شوند.

تستر ولتاژ مدار دارای سه چراغ نئون هستند که در الگوهای مختلف روشن می شوند تا نتایج آزمایش را به صورت خاص نشان دهند. برچسب نمودار در تستر به شما کمک می کند الگوهای نور را تفسیر کنید. ترکیبی از نورهای مختلف نشان دهنده یک خروجی به سیم درست ، یک پریز برق با سیم معکوس ، یک مدار باز و وجود یا عدم وجود اتصال زمینی است. آنالایزرهای مدار هیچ باتری ندارند. آنها برای انجام آزمایش به سادگی به پریز برق وصل می شوند. برای کارآیی بهتر تستر باید از پریز برق استفاده کرد.

4 – تستر ولتاژ قلمی

تستر ولتاژ قلمی دستگاهی است که از باتری ها تغذیه می شود و یک پراب و یک سیم با یک گیره یا پراب دیگر در انتهای دیگر دستگاه دارد. اگر این دو را با هم لمس کنید ، یک مدار را کامل می کنید و نور روی بدنه تسترولتاژ روشن می شود و نشانگر آن است که یک مدار کامل است. این تسترهای جریان برق برای بررسی اینکه آیا مدار مانند یک سوئیچ تک قطبی به درستی کار می کند ، عالی هستند.

بر خلاف ردیاب های برق دیگر ، تسترولتاژ قلمی همیشه هنگام خاموش شدن مدار یا روی سیم کشی یا دستگاه هایی که از مدار جدا شده اند ، استفاده می شود. اگر از دستگاه تستر ولتاژ پیوسته در سیم وصل مدار استفاده می کنید ، همیشه برق را به مدار یا دستگاهی که در حال آزمایش هستید قطع کنید. یا دستگاه را کاملاً از سیم کشی مدار جدا کنید. استفاده از تستر ولتاژ قلمی روی سیم کشی که دارای ولتاژ است می تواند بسیار خطرناک باشد.

برخی از برق کش ها فقط از این ابزارها برای آزمایش وسایلی استفاده می کنند که کاملاً از سیم اتصال جدا هستند. به عنوان مثال ، ردیاب برق پیوستگی روش خوبی را برای دیدن اینکه سیم کشی لامپ دست نخورده است یا مکانیسم داخلی سوئیچ جدا شده یا به درستی کار می کند ، ارائه می دهد. در صورت خاموش بودن یک مدار ، یک تستر پیوستگی همچنین روشی را برای بررسی عملکرد سیم ها فراهم می کند تا از کامل بودن مدار اطمینان حاصل شود. همچنین می توانید از آنها برای شناسایی مدارهای کوتاه در سیم کشی استفاده کنید.

اگرچه بیشتر صاحبان خانه به ندرت از این تستر استفاده می کنند ، اما بسیار ارزان است و برای هر هرکسی که میزان متوسطی از کارهای الکتریکی را در اطراف خانه انجام می دهد ، مفید خواهد بود.

Electrical Testers 66554

5 – مولتی متر

مولتی متر ها از متنوع ترین تسترهای ولتاژ هستند و همان طور که از نام آن پیداست ، مولتی مترها قادر به عملکردهای مختلف و تست های مختلفی هستند. تمام برق کش های حرفه ای صاحب یکی از این ابزارها هستند. اکثر مولتی متر ها می توانند قرائت های دقیقی از مقاومت ، ولتاژ AC و DC ، تداوم ، ظرفیت و فرکانس را ارائه دهند. اگر یاد بگیرید که چگونه از تمام عملکردهای آن استفاده کنید ، یک مولتی متر می تواند تمام اطلاعات ارائه شده توسط سایر دستگاه های تسترولتاژ برق را ارائه دهد.

مولتی متر ها دارای بدنه ای با جعبه دیجیتالی یا آنالوگ هستند ، شماره گیری برای تنظیم عملکرد تست (و همچنین ولتاژ و تنظیمات مختلف خوانش) ، و دو سر بلند با پروب های فلزی در انتهای آنها قرار دارند. این تسترولتاژها از نظر کیفیت بالا و دقت بسیار زیادی دارند ، بنابراین اگر قصد دارید یکی از آنها را خریداری کنید ، معقول است که روی یک ابزار با کیفیت (گران تر) سرمایه گذاری کنید.

برق کش های متوسط تا پیشرفته احتمالاً می خواهد صاحب یک مولتی متر باشد ، اگرچه برای یادگیری کارکردهای مختلف آن و نحوه استفاده از آنها برخی از تمرینات لازم است.

 

 

6 – تستر ولتاژ سولونوئید

تستر ولتاژ برق یکنواخت ، که در تجارت با نام مستعار “wiggies” نیز شناخته می شوند ، همچنین تسترهای ولتاژ برق چند منظوره هستند ، اما فقط چند مولتی متر باتری کار ساده تر و آسان تر هستند. هر دو مدل آنالوگ و دیجیتال در دسترس هستند. تستر ولتاژ برق یکنواخت قادر به آزمایش هر دو ولتاژ و قطبیت هستند. برق کش ها از آنها به دفعات استفاده می کنند زیرا می توانند ولتاژ AC و ولتاژ DC را در بازه 100 تا 600 ولت آزمایش کنند. جوانب مثبت این دستگاه اغلب این ابزار را بر روی مولتی متر برای بسیاری از برنامه ها ترجیح می دهند ، زیرا بسیار ناهموار است و هیچ باتری برای مانیتور کردن ندارد. با این وجود ، دقیقاً به اندازه یك مولتی متر برای ارائه یك اندازه گیری عددی از میزان ولتاژ موجود ، دقیقاً دقیق نیست.

تستر ولتاژ سولونوئید دارای دو سیم است که هر یک از آن ها یک پروب دارد که از قسمت پایین تستر ، امتداد دارد. تستر جریان برق سولونوئید از باتری استفاده نمی كنند ، بنابراین همیشه برای بررسی ولتاژ آماده به کار است.در صورت وجود ولتاژ دستگاه با کلیک کردن یا لرزش کردن اعلام می کند که ولتاژ وجود دارد. هرچه صدای لرزش با صدای بلند تر یا لرزش بیشتر باشد ، یعنی اینکه ولتاژ بالاتر می رود. این تسترهای ولتاژ مقاومت بالایی دارند و اغلب در هنگام آزمایش دستگاه های متوقف کننده مدار (GFCI) یا مدارهای قطع کننده مدار زمینی را بررسی می کنند.

Electrical Testers 66556

7 – کلمپ آمپرمتر دیجیتال

کلمپ آمپرمتر دیجیتال ابزاری است که معمولاً فقط توسط متخصصان برق مورد استفاده قرار می گیرد. این عملکرد مولتی متر را با یک سنسور جریان ترکیب می کند و گران تر از مولتی متر است. در عملکرد بین یک مولتی متر و یک کلمپ آمپرمتر تفاوت های ظریف وجود دارد ، اما بدیهی ترین این است که این ابزار دارای فک هایی برای بستن است که می تواند سیم ها را به خود بگیرد. این باعث می شود این ابزار در بعضی از برنامه ها از قبیل کار در داخل یک صفحه قطع کننده مدار باز برای آزمایش مدارهای جداگانه ایمن و آسان تر باشد. در این ابزار همچنین از سیم های مجهز به سیم استفاده شده است که امکان استفاده از ابزار را به همان روش مولتی متر استاندارد را دارد.

کلمپ آمپرمتر ابزاری ویژه است که تعداد کمی از صاحبان خانه نیاز به داشتن آن دارند. در عمل عملکردهایی شبیه به مولتی متر ارائه می دهد ، اما روش استفاده آن برای برق کس های حرفه ای تر کاربردی است.

برای خرید کلمپ آمپرمتر و مشاهده قیمت می توانید به لینک های زیر مراجعه بفرمائید :
مشاهده همه

8 – ولت متر ولتاژ

یک ولت متر ولتاژ یکی دیگر از تسترهای جریان برق تخصصی است که معمولاً فقط متعلق به برق کش های حرفه ای است. این یک تستر ولتاژ عددی است که می تواند از دو طریق کار کند. این ابزار شامل سیم های مشابه سیم هایی است که در یک تستر ولتاژ نئون یا مولتی متر وجود دارد ، که می توان با لمس کردن سیم ها به سیم های لخت یا تماس های فلزی ، برای اندازه گیری ولتاژ یا پیوستگی استفاده کرد. اما این ابزار همچنین دارای دسته های الکترواستاتیک است که می تواند ولتاژ را به سادگی با نگه داشتن آنها در مجاورت سیم ها یا تماس های فلزی تشخیص و اندازه گیری کند.

Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه