4 نکته برای رعایت ایمنی در کارگاه های صنعتی

4 نکته برای رعایت ایمنی در کارگاه های صنعتی

آموزش 4 نکته برای رعایت ایمنی در کارگاه های صنعتی

همیشه در کارگاه های صنعتی خطرات مختلفی برای کارگران وجود دارد. علاوه بر سیستم قدرتمند مدیریت ایمنی و بهداشت ، چند نکته اساسی در مورد ایمنی هست که می تواند برای سالم نگه داشتن و ایمن کردن کارگران صنعتی قدم مفیدی بردارد.

ما چند نکته کلی در مورد ایمنی در کارگاه های صنعتی را در زیر آورده ایم. در حالی که مشاغل صنعتی و تولیدی می توانند به شدت متفاوت از یک دیگر باشند ، برخی نکات ، دستورالعمل ها و راه حل های جهانی درباره ایمنی صنعتی وجود دارد که تقریباً برای همه مکان های کار صنعتی مفید است.

چهار نکته مفید در مورد ایمنی در محیط های صنعتی که در بیشتر مکان های کاری اعمال می شود. پیروی از این چهار نکته ایمنی صنعتی که در زیر آمده باعث خواهد شد که به شدت حوادث در محل کار و خسارت کاهش یابد. پس دقت کنید که حتما آن را اجرا کنید.

 

1. اگر احساس خستگی شدید دارید از کار خودداری کنید

خستگی و فرسودگی کارگران اغلب در آسیب دیدن و خسارت وارده تقریباً همیشه نقش اصلی را دارد.

برای جلوگیری از صدمات ناشی از خستگی کار ، کارهای دشوار یا خطرناک را فقط در صورتی که احساس هشیار بودن می کنید انجام دهید. زمانی که احساس خستگی و خواب آلودگی دارید ، قبل از انجام کار خطرناک ، استراحت کنید حتی اگر عجله دارید یا کار را به شخص دیگری واگذار کنید.

یک تاکتیک مفید دیگر انجام کارهای دشوار و خطرناک در اوایل روز است. با انجام این کار ، از خستگی از کار در تمام روز جلوگیری می کنید و احتمال آسیب دیدن را برای شما کمتر می کند. حتی در کتاب قورباغه را قورت بده به این نکته اشاره می کند که قورباغه را همان اول کار قورت بده یعنی اینکه سخت ترین کار را همان اول روز انجام بدهید برای مابقی روز می توانید با خیال آسوده و راحت تری کار کنید.

البته ، خواب به اندازه کافی و به طور کلی زندگی سالم ، در زندگی نیز به شما کمک می کند که از کار خسته نشوید. پس به اندازه کافی استراحت کنید.

 

 

2. اشیاء سنگین را طبق اصول جا به جا کنید

آسیب دیدگی در ناحیه پشت و کمر جز آسیب دیدگی های بسیار شایع در کار است و بسیاری از اوقات ناشی از بلند کردن نادرست اجسام می باشد.

برای جلوگیری از صدمه زدن به خود ، مطمئن شوید که اشیاء را به آرامی و با فرم مناسب بلند کنید. شی را مستقیماً بدون ایستادن یا پیچاندن بلند کنید. از پاهایتان برای بلند و نگه داشتن پشت خود استفاده کنید. اگر شیء برای بلند کردن خیلی سنگین است ، از کسی برای جا به جائی کمک بخواهید یا از ماشین حمل و نقل استفاده کنید.

 

Industrial Safety Tips 2

 

3. مواظب لغزش و سقوط در محل کار باشید

از شایع ترین و پرهزینه‌ترین علت صدمات ناشی از ناتوانی در کار این است کارگران که در ارتفاع زیاد مشغول به کار هستند به سطح پایین تری سقوط می کنند.

این سقوط می تواند دلایل زیادی داشته باشد ، اما می توان گفت که به سادگی هنگام راه رفتن توجه کافی به اطراف خود نمی کنند. مورد دیگر این که محل کار لغزنده است و یا ارتفاع زیادی دارد اما به آن توجه نمی شود و درصدد رفع آن نیستند.

برای کاهش خطرات ناشی از لغزش و سقوط و به همین ترتیب تعداد لغزش ها و افتادن در محل کار ، مطمئن شوید که راهروها همیشه تمیز و پاک باشند و لکه ها بلافاصله تمیز می شوند و از شیوه های خوب خانه داری در محل کار پیروی می کنید. شما در کار هرچه تمیز و محتاط تر عمل کنید هم می توانید از کارگران خود محافظت کنید و سرعت کار خود را افزایش دهید شما این را در نظر بگبرید که کارگر شما آسیب دیده حالا هم یک نیرو از خط تولید شما کم شده و کارائی کار شما کاهش پیدا می کند هم اینکه تا چندین روز تنش و اضطراب بین کارگران وجود خواهد داشت که همین امر خود موجب کاهش تولید خواهد شد.

 

Industrial Safety Tips 3

 

4. از ابزارها فقط برای هدف مورد نظر خود استفاده کنید

بعضی اوقات ، برای سریع تر کار کردن ، ممکن است وسوسه شوید از ابزاری برای چیزی غیر از هدف مورد نظر خود استفاده کنید. با این حال ، انجام این کار می تواند آسیب بزرگی ایجاد کند. هم اینکه شایدشما آسیب ببینید و هم دستگاهی که با آن کار می کنید دچار آسیب و کاهش کارائی می شود.

حتی اگر ابزاری که فکر می کنید از آن استفاده کنید شبیه به یک ابزار مناسب است ، این کار را نکنید. تجهیزات برای انجام وظایف خاص ساخته شده اند. سوء استفاده از ابزار و ماشین آلات می تواند به ابزار آسیب برساند و به شما آسیب برساند.

آگاهی از محیط و اطمینان از انجام وظایف طبق دستورالعمل ، باعث می شود احتمال آسیب دیدن بسیار کمتر شود. علاوه بر این ، به عنوان یک کارگر ، شما اغلب درک بهتری از خطرات محیط کار مانند موارد ذکر شده را دارید ، و می توانید خودتان آن ها را اصلاح کنید یا در صورت لزوم آنها را به سرپرستان گزارش دهید.

 

Industrial Safety Tips 4

 

حالا که در مورد ابزاآلات صحبت کردیم در ادامه می خواهیم که نکات ایمنی عمومی در مورد ابزارهای صنعتی را برای شما توضیح بدهیم.
سالانه تقریبا 400000 مراجعه کننده به اورژانس مراجعه می کنند. بسیاری از این مراجعات اورژانس ناشی از سوء استفاده از وسایل و و رعایت نکردن ایمنی در کار با وسایل هستند. در صورت استفاده صحیح و با اقدامات ایمنی مناسب ، می توانید احتمال آسیب دیدگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

نکات ایمنی عمومی در مورد ابزارهای صنعتی

* ابزارهای با کیفیت بخرید بسیاری از ابزارها از جمله برش و چکش باید از جنس استیل ساخته شده باشند.
* به طور مرتب ابزارها را بازرسی کنید تا مطمئن شوید که برای استفاده از نظر ظاهری و فنی سالم و مناسب هستند.
* حتماً ابزارهای خود را با انجام تعمیر و نگهداری منظم مانند سنگ زنی یا تیز کردن سالم نگه دارید. همیشه دستورالعمل های سازنده دستگاه را دنبال کنید.
* از پوشیدن لباس گشاد یا وسایلی مانند جواهرات که می توانند در قسمت های متحرک ابزار گیر کنند ، اجتناب کنید.
* از وسایل محافظ شخصی مناسب مانند دستکش های چرمی استفاده کنید.
* از ابزار مناسب برای کار استفاده کنید. به عبارت دیگر ، سعی نکنید از آچار مانند چکش استفاده کنید.
* مطمئن شوید که پای شما روی یک سطح پایدار ثابت شده است تا از لغزندگی و سقوط ابزار به روی پاهای خود جلوگیری کنید.
* از اطراف خود آگاه باشید و مطمئن شوید دیگران از ابزارهایی که استفاده می کنید در امان هستند پس ایمین دیگران را هم در نظر بگیریم.
* زمانی که می خواهید در ارتفاع بالاتری از سطح زمین کار کنید هرگز ابزار را با نردبان با دست بالا نبرید. در عوض از سطل یا کیف برای بلند کردن وسایل از زمین تا محل کارتان استفاده کنید.

 

Industrial Safety Tips 8

 

* هنگام کار در ارتفاعات ، هرگز وسایلی را که در مناطقی که می تواند خطری برای کارگران در زیر ایجاد کند ، خالی نکنید.
* در صورت لزوم ، کار را با گیره یا مضراب ایمن کنید تا از لغزش آن جلوگیری شود.
* هرگز ابزارهای بزرگ را در جیب خود نگذارید. در عوض آنها را در جعبه ابزار یا سبد حمل کنید.
* به طور مرتب ابزارهای خود را بررسی کنید و خسارت را بررسی کنید. ابزارهای آسیب دیده را به سرپرست خود گزارش دهید.
* در صورت خراب شدن ابزاری که شما برای استفاده از آن برنامه ریزی کرده اید ، حتماً ابزارهای اضافی به همراه داشته باشید.
* اطمینان حاصل کنید که ابزارها در مکانی امن نگهداری می شوند.

 

نکات ایمنی در مورد ابزارهای برقی:

* مواظب سیم ها و کابل های برق باشید تا از بروز خطوط خطر برق گرفتگی جلوگیری کنید.
* هرگز هنگام استفاده از ابزار برقی آن را توسط کیف کمری خود حمل نکنید.
* از وسایلی استفاده کنید که دو عایق هستند یا دارای یک کمربند هستند.
* در شرایط مرطوب از ابزارهای برقی استفاده نکنید ، مگر اینکه آن ها برای آن مورد استفاده تأیید شوند.
* از یک قطع کننده مدار خطای زمین (GFCI) یا یک برنامه مطمئن استفاده کنید.

 

Industrial Safety Tips 6

 

نکات ایمنی در مورد ابزارهای پنوماتیک:

مطمئن شوید که قبل از استفاده ، تمام قسمت های ابزار ایمن چسبانده شده است.
هرگز یک اسلحه هوای فشرده شده را به سمت خود یا شخص دیگری نشانه نکنید.
پس از پایان کار با استفاده از ابزار ، اطمینان حاصل کنید که فشار قبل از شکستن اتصالات شلنگ آزاد می شود.
برای جلوگیری از بیرون کشیدن اتصالات در هنگام استفاده از یک گیره ایمنی یا نگهدارنده استفاده کنید و هنگام استفاده از هوای فشرده شده با فشار زیاد برای تمیز کردن از محافظ تراشه استفاده کنید. حتما فشار نازل را به 30 پوند در هر اینچ مربع محدود کنید.
همیشه از محافظ چشم بپوشید.
هرگز ابزار خود را بدون مراقبت رها نکنید.

 

Industrial Safety Tips 7

 

ما همیشه توصیه می کنیم که مانند یک حرفه ای در کار رفتار کنید این به این منظور است که هر وسیله ای را با رعایت ایمنی مربوط به آن استفاده کنید حتما قبل از استفاده از هر وسیله ای دفترچه راهنما آن را مطالعه کنید و یا در صورت نیاز با کارخانه ی سازنده آن صحبت کرده و مشورت بگیرید. امیدواریم نکاتی که گفته شد را حتما رعایت کنید تا همیشه سالم و سلامت باشید و اگر می دانید که نکته ای هست که ما به آن اشاره نکرده ایم می توانید در قسمت نظرات آن را برای ما بیان کنید که دیگران هم از آن بهره ببرند.

Mitra Ahmadi
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • فردین خواجه رستمی ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۴:۳۳ ق٫ظ

    سلام عرض ادب اگه در مورد ایمنی و حفاظت فنی در کارخانجات کمپوت و کنسرو هم مطلب جهت آموزش دارین بذارین

ارسال دیدگاه