کلمپ آمپرمتر چیست و چگونه کار می کند؟

کلمپ متر چیست؟ و چگونه کار می کند؟

کلمپ متر ابزارهای آزمایش الکتریکی هستند که برای اندازه گیری جریان بدون اتصال به مدار به صورت سری استفاده می شوند. آنها به راحتی می توانند برای اندازه گیری هادی های برقدار بدون آسیب یا از دست دادن توان مورد استفاده قرار گیرند. به طور خلاصه، آنها دستگاه هایی هستند که برای اندازه گیری ایمن و راحت جریان استفاده می شوند.


کلمپ مترها گاهی اوقات به عنوان تست کننده های انبری نیز شناخته می شود. آنها عملکرد یک مولتی متر دیجیتال پایه را با حسگر جریان ترکیب می کنند. تفاوت اصلی اضافه شدن فک لولایی است که امکان اندازه گیری بدون تماس ولتاژ و جریان را فراهم می کند.
فک را می توان در اطراف سیم ها، کابل ها یا سایر رساناها در هر نقطه از یک سیستم الکتریکی قرار  داد تا جریان عبوری از هادی را تشخیص دهد. زمانی که جریان از یک هادی عبور می کند، میدان مغناطیسی ایجاد می شود. این دستگاه ها به تشخیص میدان مغناطیسی کمک می کنند و امکان خواندن جریان متناظر را فراهم می کنند. کلمپ متر در اندازه گیری ایمن و سریع جریان، بدون قطع جریان یا استفاده از کابل های آزمایش، بسیار کارآمد است.
کلمپ مترها جریان هایی مانند جریان AC، ولتاژ AC و DC، مقاومت و تداوم را اندازه گیری می کنند. برخی از مدل ها همچنین می توانند جریان DC، ظرفیت خازن، دما و فرکانس را اندازه گیری کنند. گیره های نشتی زمین زمانی ایده آل هستند که شما نیاز به اندازه گیری جریان کم کمتر از 5 میلی آمپر دارید.
اگرچه این اصل اساسی است، اما برخی از دستگاه های مدرن دارای عملکرد اضافی نیز هستند. این شامل افزایش اقدامات ایمنی، ویژگی هایی است که تجزیه و تحلیل و عیب یابی را ساده تر می کند، و عملکردهایی که اندازه گیری مقادیر مختلف را امکان پذیر می کند.

چرا به کلمپ متر نیاز دارید؟

چندین دلیل کلیدی وجود دارد که چرا ممکن است به آمپر متر نیاز داشته باشید. مزایای آنها عبارتند از:

انعطاف‌پذیری :

کلمپ‌ متر‌ها اندازه‌گیری جریان را در مدارهای برقدار آسان می‌کنند، در حالی که اغلب شامل عملکردهای رایج مولتی‌متر می‌شوند.

افزایش ایمنی :

نیازی به تماس با پایانه های برقی نیست

شناسایی مسائل :

شناسایی ساده مسائل هنگام نصب

راحتی استفاده

مقرون به صرفه بودن :

برای نیازهای آزمایش، نگهداری و خدمات مداوم

کاربردها و عملکردهای کلمپ متر دیجیتال:

کاربردها و عملکردهای کلمپ آمپرمتر دیجیتال به شرح زیر است:
• بر خلاف مولتی متر، آنها اندازه گیری جریان را بدون نیاز به قطع مدار ارائه می دهند.
• برخی از مدل ها را می توان برای اندازه گیری توان با اندازه گیری ولتاژ و جریان استفاده کرد.
• نظارت بر تقاضای انرژی نیز می تواند با برخی از مدل ها انجام شود.
• بسیاری از ابزارها همچنین شامل سایر عملکردهای مولتی متر های معمولی مانند ولتاژ، مقاومت و پیوستگی و اندازه گیری دما هستند.

اینسترو سنتر ارائه دهنده ی انواع کلمپ آمپرمترها می باشد جهت مشاهده و خرید کلمپ آمپرمتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://instrucenter.com/product-category/portable-test-equipment/electronical-test-equipments/clamp-meter/

بهاره قاسمی نیا
ارسال دیدگاه