فلومتر آب انواع و کاربرد آن

فلومتر آب چیست؟

فلومتر آب چیست؟

فلومتر آب انواع مختلف دارد که هرکدام از آن ها دارای اصول کار منحصر به فرد ، مزایای خاص و قیمت مختص به خود هستند. دستگاه دبی سنج آب میزان آب عبوری از لوله را اندازه گیری می کند. بسته به نوع کاربرد ، نیازهای نگهداری و بودجه ، چندین اصل کار برای انتخاب آن وجود دارد.
چهار نوع متداول جریان سنج آب : فلومتر توربینی (مکانیکی نیز نامیده می شوند) ، فلومتر ورتکس(گردابی) ، فلومتر التراسونیک و فلومتر الکترومغناطیسی هستند. این مقاله همه آنچه را که باید درباره آنها بدانید به شما می گوید و به شما کمک می کند بهترین دبی سنج آب را برای برنامه خود انتخاب کنید.

برای خرید فلومتر آب و مشاهده قیمت فلومتر آب به لینک های زیر مراجعه بفرمائید:
مشاهده همه

انواع فلومتر آب

دبی سنج توربینی

رایج ترین ترین و ارزان ترین روش برای اندازه گیری دبی آب ، یک دبی سنج توربینی است که سرعت جریان آب در لوله را با یک توربین چرخان یا پیستون در آن اندازه گیری می کند
سرعت جریان حجمی آب متناسب با سرعت چرخش پره ها است.
متأسفانه ، این فلومتر ها به راحتی در آب کثیف یا آبی که دارای ذات ریز هستند ، مسدود می شوند که از معایب این فلومتر می باشد که این امر هزینه های تعمیر و نگهداری را افزایش می دهد ، بنابراین برای اندازه گیری این نوع آب ، فلومترهای الکترومغناطیسی را توصیه می کنیم. جریان سنج توربینی همچنین با جریان آب کم کارایی خوبی ندارند و خوب کار نمی کند.(مقاله کامل تر جریان سنج توربینی چیست؟)

جریان سنج التراسونیک

فلومتر التراسونیک يكي از جديد ترين روش هاي اندازه گيري دبي است. دبی سنج التراسونیک از امواج صوتی برای اندازه گیری جریان استفاده می کند. یک فلومتر التراسونیک با زمان ترانزیت یک سیگنال را به پایین دست و دیگری را به بالا دست می فرستد. سپس دبی سنج زمان تریپ را برای هر دو سیگنال مقایسه می کند تا سرعت جریان را پیدا کند. سرانجام ، از این محاسبه برای یافتن میزان جریان حجمی استفاده می کند. همچنین می توانید انرژی و دما را با استفاده از تفاوت بین پاهای گرم و سرد اندازه گیری کنید.
سه نوع مختلف از جریان سنج های اولتراسونیک وجود دارد. فلومتر انتقال (زمان انتشار متعادل) می تواند به خطوط (نفوذ، مرطوب) و انواع گیره تقسیم شوند. فلومتر اولتراسونیک که از داپلر شیفت استفاده می کنند، با نام فلومتر داپلر یا فلومتر انعکاس نیز گفته می شوند.
فلومترهای التراسونیک گیره با ارسال سیگنال از دیواره های لوله ، آب را از خارج از لوله اندازه گیری می کنند. این ویژگی آنها را برای اندازه گیری جریان در لوله های بزرگ و طیف وسیعی از فرایندهای دیگر ایده آل می کند.(مقاله کامل تر دبی سنج اولتراسونیک چیست ؟)

جریان سنج ورتکس

گردابه ها “چرخش هایی” هستند که در اثر حرکت مایعات از کنار جسمی شکل می گیرند ، مانند آب رودخانه در اطراف سنگ یا جریان هوا از طریق یک بال. در یک فلومتر گردابی (ورتکس) ، با عبور هر گرداب ، یک زبانه سنسور از یک طرف به طرف دیگر خم می شود و یک فرکانس متناسب با سرعت جریان حجمی ایجاد می کند. دبی سنج گردابی چند متغیره تا پنج متغیر فرآیند را با یک اتصال اندازه گیری می کند: سرعت جریان حجمی ، جریان جرم ، چگالی ، فشار و دما. فلومتر گردابی ورودی بر روی لوله های بسیار بزرگ به خوبی کار می کند
دبی سنج ورتکس در بسیاری از صنایع برای اندازه گیری مایعات و گازها و بخار مورد استفاده قرار میگیرد. در صنایع شیمیائی و پتروشیمی برای مثال در قسمت تولید برق … در سیالاتی نظیر بخار اشباغ، بخار بسیار داغ، هوای فشرده، نیتروژن، گازهای دو فازی، گاز دودکش، دی اکسید کربن، آب دمینرال، حلال ها، روغن انتقال حرارت، آب تغذیه بویلر و …. میتوان از آن استفاده کرد.(مقاله کامل تر دبی سنج گردابی چیست ؟)

جریان سنج الکترومغناطیسی

آخرین فلومتر ، فلومتر های الکترومغناطیسی جریان آب از یک میدان مغناطیسی و قانون القایی فارادی برای اندازه گیری جریان استفاده می کنند. مایعی که از طریق یک میدان مغناطیسی جریان دارد ، بار ایجاد می کند. بنابراین وقتی سیال سریعتر جریان می یابد ، متناسب با حرکت آب ، ولتاژ بیشتری ایجاد می کند. سپس جریان سنج ، ولتاژ را به دبی تبدیل می کند.
دبی سنج الکترومغناطیسی دقت زیادی ندارد ، بنابراین نمی توانید از آنها برای انتقال استفاده کنید. آنها همچنین روی آب خالص کار نمی کنند زیرا یونی برای اندازه گیری ندارد ، بنابراین می توان آنها را فقط یک فلومتر جریان آب با صلاحیت نامید.
بسته به مارک تجاری ، می توانید طیف گیج کننده ای از دبی سنج ها را نیز انتخاب کنید. شما باید از سازگاری شیمیایی ، سرعت جریان و خوردنگی در برنامه خود مطلع شوید. بنابراین این اطلاعات در انتخاب بهترین فلومتر آب برای برنامه شما نقش دارد.
آب یک برنامه جریان ساده را ایجاد می کند زیرا شما به مواد بوش مخصوصی احتیاج ندارید. برای آب خالص ، می توانید با یک آستر ساده مانند لاستیک سخت یا پلی اورتان پیش بروید ، اما اگر مواد شیمیایی خورنده را پیش بینی کنید یا آب را بررسی کنید ، به چیز دیگری نیاز خواهید داشت. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را انتخاب کنید ، با ما تماس بگیرید و کارشناسان ما خوشحال می شوند که به شما کمک کنند.(مقاله کامل تر دبی سنج مغناطیسی چیست ؟)

فرآیند جریان سنج الکترومغناطیسی

فلومتر های الکترومغناطیسی به ویژه برای اندازه گیری جریان آب کثیف مناسب هستند ، زیرا ذرات ضخیم می توانند جریان سنج توربین یا گرداب را مسدود کنند.
بخاطر داشته باشید که تجهیزات مورد استفاده شما خصویات آب را پشتیبانی می کند. برخی از مواد شیمیایی ممکن است به جریان سنج شما آسیب وارد کرده و طول عمر آن را کوتاه کنند. اگر آب فرآوری شده شما حاوی مواد شیمیایی است ، برای جلوگیری از خوردگی به آستر تفلون نیاز دارید. در غیر این صورت ، فقط از آسترهای پلی اورتان یا لاستیک سخت استفاده کنید.

نتیجه

نوع ایده آل جریان سنج آب با توجه به جزئیات کاربرد شما تعیین می شود زیرا بعضی از دبی سنج ها در شرایط خاص بهتر از بقیه کار می کنند. با انتخاب آگاهانه می توانید در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید ، بنابراین اگر هنوز گیج هستید ، از تماس با ما دریغ نکنید.

Mitra Ahmadi
ارسال دیدگاه